Jsou Vánoce. Rozbalujete největší krabici pod stromečkem. Je od táty a jsou v ní.. kondomy.Jak takovou prekérní situaci popsat jedním slovem? Angličtina má celkem jasno: “Awkward”. A stejný název má i seriál, z něhož výše popsaná scéna pochází.

Ale jak to říct česky? Nepříjemnost? Trapas? Ošemetná situace? Seriál MTV Awkward z roku2011 vstoupil do české distribuce pod názvem Nešika. Tak trochu nešikovný překlad nejspíš odkazuje na pilotní díl seriálu. Hlavní hrdinka, patnáctiletá Jenna Hamilton, v něm jen v prvních dvou minutách stihne být deflorována na letním táboře svou tajnou láskou Mattym.Ten jí bezprostředně po aktu ujistí, že nikomu nemůže říct, že se mu Jenna líbí.

Smíšenými pocity semletá Jenna si na svůj blog napíše větu: “Sometimes being a teenager makes you want to die.” Krátce nato se jí povede nešikovně uklouznout na rozsypaných aspirinech,strhnout u toho na sebe balík žiletek a ošklivě si zlomit ruku. Jenna tak vstupuje do nového školního roku se stigmatem “té sebevražedné holky”. A to je toto “nedorozumění epických rozměrů” teprve začátek.

Jenna Hamilton, kterou hraje rozená komička Ashley Rickards, se prostě snaží nějak přežít mezi všemi magory na střední. Třeba mezi emočně labilní, obézní roztleskávačkou nebo vlastní matkou, která se dceři snaží zlepšit náladu návrhem, ať si nechá udělat nová prsa. Jennin vnitřní hlas a mimika všechny absurdní situace glosuje dost přesně a nevybíravě: “Ta situace byla ve vzduchu patrná asi jako špatně zavedený tampon,” komentuje hrdinka atmosféru ve škole po další ze svých veřejných ostud.

Když budete o Awkward vyprávět svým kamarádům, na prvním místě určitě zazní svižný humor,ale ve skutečnosti je pro vás (přinejmenším) stejně tak podstatnou motivací pro puštění dalšího dílu touha dovědět se, jak to dopadne s hrdinčinými milostnými peripetiemi, které jsou exponovány hned v prvním díle, a jestli si vybere Jakea nebo Edwarda. (Jeden z nich se skutečně Jake jmenuje.)

Co se vám na Awkward může nejvíc líbit? Ta zvláštní kombinace nadnesených a zároveň realistických charakterů. Plácají se v “temných” otázkách popularity, sexu, lásky, pití, zrad,nevěr, aniž byste měli pocit, že jsou to amorální bastardi. Postavy nosí dokola své oblíbené kusy oblečení, a občas je nedovedou správně zkombinovat. To vše z nich dělá tak trochu víc než jen postavy - obyčejné lidi.

Awkward je velmi příjemná dvacetiminutovka, a má pouze dvě série po deseti dílech, takže se ani nemusíte bát, že u něj ztratíte mládí. Od té doby, co jsem shlédla poslední díl, je mi hrozně líto, že mi zase není 16. Mám totiž pocit, že kdybych ve svém kritickém období poznala Awkward a Jennu Hamilton, cítila bych se mnohem lépe ohledně sebe samé. Místo toho ale po škole dávali Gilmorky, a já tak měla za vzor dokonalou Rory, jejíž největší chyba je, že zapomene zavolat babičce, protože se líbá se svým klukem. Ale na druhou stranu bych nejspíš nikdy nenapsala tento článek, protože bych ani po Roryině vzoru nestudovala žurnalistiku.. :-)

A co vy? Máte své “tajné” vzory nejen ve velkých osobnostech, ale třeba právě v postavách ze seriálu? V jakých a proč?

____________________________________________________________________

Bottom line: Tvůrkyně seriálu Awkward pravidelně navštěvuje svou starou střední školu, aby mohla zásobovat svoje postavy reálnými tématy. Daří se jí to?

Související