Kvůli slunečním elektrárnám v příštím roce opět zdraží elektřina. Zákazníci totiž na podpoře obnovitelných zdrojů zaplatí o dalších 8,2 miliardy korun víc než letos. Zároveň o dvě miliardy klesne částka, kterou účet za "zelené elektrárny" zmírňuje stát. To se projeví na účtech domácností, a ještě tvrději to dopadne na průmysl.

"V příštím roce předpokládáme, že podpora obnovitelných zdrojů bude stát české spotřebitele až 44 miliard korun," říká šéf Operátora trhu s elektřinou Jiří Šťastný. Letos celková podpora obnovitelných zdrojů činila necelých 36 miliard.

"V roce 2013 počítáme se snížením státní podpory obnovitelných zdrojů ze současných 11,7 miliardy na 9,7 miliardy korun," říká mluvčí ministerstva průmyslu Ondřej Jakob.

V současné době platí spotřebitel za podporu obnovitelných zdrojů v každé megawatthodině 419 korun. Bez státní podpory by to bylo podle výpočtů ministerstva průmyslu až 760 korun. Při snížené státní dotaci činí poplatek, který všichni zaplatí, 554 korun na spotřebovanou megawatthodinu.

Pro domácnost by to mohlo v průměru znamenat nárůst účtu za elektřinu až o 3,5 procenta, tedy o stovky až tisíce korun ročně. U velkoodběratelů, kteří na rozdíl od domácností neplatí distribuční poplatky, má být procentuální růst ještě vyšší. "Již nyní za obnovitelné zdroje platíme stovky milionů korun. Takový růst by pro nás znamenal další náklady v řádech minimálně desítek milionů korun ročně," říká člen představenstva hutí ArcelorMittal a viceprezident Svazu průmyslu Jan Rafaj.

Pro některé firmy půjde o neúnosné zdražení

"Pro firmy ze strojírenského, sklářského či papírenského průmyslu to může znamenat balancování na hraně udržitelnosti," dodává. Svaz proto podle něj plánuje vyjednávat s ministerstvem průmyslu o možných řešeních situace.

Cena elektřiny vzrostla domácnostem o 3,4 procenta již letos. Bylo to ale hlavně kvůli zdražení silové elektřiny po jaderné havárii v Japonsku, příští rok má ale podle odhadů cena klesat. "Velkoobchodní cena elektřiny na burze od havárie ve Fukušimě klesá a částečně se to promítne i na cenách pro příští rok," říká analytik České spořitelny Petr Bártek.

"Zatím neumíme odhadnout, kam zákaznické ceny elektřiny půjdou. Na jedné straně bude rostoucí příspěvek na obnovitelné zdroje tlačit cenu nahoru, proti tomu jde vliv klesajícího poplatku na distribuci," říká obchodní ředitel ČEZ Alan Svoboda. Šéfka regulačního úřadu Alena Vitásková tak optimistická není. "Loni klesla díky tlaku ERÚ na distribuční poplatky cena elektřiny pro domácnosti až o 2,4 procenta, letos to ale takový pokles nebude," říká.

Až do předloňského roku stát na obnovitelné zdroje nepřispíval vůbec, celou jejich podporu platili spotřebitelé. Státní dotaci zavedlo ministerstvo financí loni poté, co zároveň začalo vybírat mimořádnou daň ze solárních elektráren. Podle dosud platného zákona má daň v roce 2013 skončit, je ale pravděpodobné, že bude prodloužena. "Předpokládáme, že solární daň bude v upravené podobě pokračovat i po roce 2014," řekl HN ministr průmyslu Martin Kuba.

 Dodavatelé energie


Porovnejte ceny u všech dodavatelů energie a uzavřete smlouvu s tím nejvýhodnějším pro Vás. Nepřeplácejte za elektřinu,optimalizujte vaše výdaje a ušetřete.>> Průvodce dodavateli energie


 

Související