Hypoteční úrokové sazby pokračují v Česku již čtvrtý měsíc v poklesu a přiblížily se opět k historickému minimu. Průměrná úroková sazba úvěrů na bydlení se během července snížila na 3,59 procenta z červnových 3,61 procenta, vyplývá z údajů Fincentrum Hypoindexu.

Levnější byly hypotéky jen v prosinci loňského roku, kdy průměrná sazba činila 3,56 procenta a byla historicky nejnižší.

A banky mají prostor k dalšímu zlevňování. Během července jim totiž výrazně klesla cena zdrojů poté, co Česká národní banka snížila na konci června základní úrokové sazby na rekordní minimum.

"Průměrná sazba u hypoték zůstala přikována okolo hodnoty 3,6 procenta. Banky si možná šetří munici na konec léta, protože klienti si v červenci vybrali obvyklý prázdninový oddech. To mělo za následek více než dvacetiprocentní meziměsíční pokles v objemu i počtu nově sjednaných hypotečních úvěrů," vysvětluje vedoucí analytik společnosti Fincentrum Josef Rajdl.

Zatímco v červnu banky poskytly přes 7000 hypoték za více než 11,6 miliardy korun, v červenci to bylo 5636 hypoték za 9,1 miliardy. Ve srovnání s loňským červencem byl však objem poskytnutých hypoték stále vyšší zhruba o půl miliardy korun.

Úrokové sazby u hypotečních úvěrů snížily v červenci například Česká spořitelna, UniCredit Bank, Raiffeisenbank a Wüstenrot hypoteční banka.

Sazby podle společnosti Fincentrum klesají i v srpnu, kdy se ke zlevňujícím bankám přidaly ČSOB, Equa Bank a LBBW. UniCredit dokonce v srpnu znovu zlevnila úrokové sazby u nově nabízených půjček na bydlení. Hypoteční úvěr s jednoletou fixací tak lze u této banky pořídit za 2,89 procenta a tříletou fixaci s úrokem 2,99 procenta. To je momentálně nejlevnější nabídka na tuzemském trhu.

 

Pouze Wüstenrot hypoteční banka v srpnu jako jediná zvýšila úrokovou sazbu u tříleté fixace z 3,29 na 3,39 procenta.

Vždy ale záleží také na jednotlivých akčních nabídkách, jimiž banky soupeří o nové klienty. Tyto nabídky nebývají stejné a průběžně se mění. Například ČSOB má od 1. srpna pro nové hypotéky s pětiletou fixací nižší úrokovou sazbu než Hypoteční banka. Sazba ČSOB činí 3,39 % a sazba Hypoteční banky 3,49 %. V ČSOB však lze zvýhodněnou sazbu získat jen u hypotéky nad tři miliony korun a při splnění dalších podmínek, týkajících se například pojištění úvěru.

Související