Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) navrhne v rámci daňové reformy zachovat u hypoték možnost odpočtu úroků z daňového základu, ale sníží maximální částku na 80.000 Kč ročně. Uvedl to v pořadu České televize Otázky Václava Moravce.

Odpočet se měl původně snížit na maximálně 150.000 korun ročně ze současných 300.000 korun. Pro nové smlouvy uzavřené od roku 2012 pak neměl být možný vůbec. Po diskusích v koalici i ve vlastní straně však Kalousek uvedl, že tuto výjimku pro daňové zvýhodnění hypoték lidem ponechá.

"Po koaličních diskuzích a po tlaku z vlastního politického klubu, ponechám jednu výjimku ve svém návrhu, kterou jsem chtěl odstranit," podotknul ministr s tím, že díky zachování výjimky, byť se sníženou hranicí, zůstane zvýhodněna většina lidí s hypotékami.

"U 80 procent hypoték se úroky pohybují mezi 40.000 až 50.000 Kč ročně. To jsou byty za tři miliony korun," uvedl Kalousek.

Reformy do konce června

Zrušení dalších daňových výjimek chce Kalousek prosazovat i nadále; jeho ministerstvo plánuje v rámci daňové reformy zrušit zhruba čtvrtinu z celkových 118 daňových výjimek. Má to být součást balíku reformních návrhů, které upraví daňový, důchodový a zdravotnický systém. Reformní úpravy chce vláda předložit do konce června ve sněmovně.

"My jsme přesvědčeni, že někdy na konci června nebo na přelomu června a července jsme schopni přijít k prvnímu čtení o těchto zákonech. Se kterými zákony konkrétně vláda spojí nebo nespojí svou důvěru, je plně v pravomoci premiéra a vlády jako takové," uvedl další host debaty předseda poslaneckého klubu ODS Petr Tluchoř.

Lídr ČSSD Bohuslav Sobotka však reformní kroky zkritizoval s tím, že koalice spěchá místo aby zavedla "životaschopná opatření". Zároveň si postěžoval, že opozice není k projednávání změn přizvána.

"Otázka je, jestli je toto skutečně demokratický postup využít momentální většiny k tomu, abyste provedli nevratné změny bez dohody s opozicí," apeloval Sobotka. Kalouske na to v reakci odvětil, zdali je demokratické, aby menšina blokovala tu většinu v tom to provést."

A Tluchoř k tomu dodal, že by bylo výborné spolupracovat s opozicí na reformách. "Ale pokud to možné není a mám si vybrat, jestli reformy bez spolupráce, nebo spolupráce bez reforem, tak já si jednoznačně vybírám to první," prohlásil

U stavebního spoření se chce Kalousek po rozhodnutí Ústavního soudu v rámci koalice znovu bavit o zavedení účelovosti spoření a rozsahu snížení státního příspěvku. Ústavní soud na konci dubna zrušil omezení státní podpory stavebního spoření, které kvůli rozpočtovým úsporám prosadila nynější vládní koalice.

 

Související