Vstoupit do fondového pilíře penzijního systému bude méně výhodné pro muže než pro ženy. Vláda totiž důchodovou reformu nastaví podle nového verdiktu Soudního dvora EU, který v úterý zakázal pojišťovnám dělat rozdíly mezi muži a ženami při doživotní výplatě penzí.

Renta, kterou fondy budou vyplácet, musí být pro všechny stejná, přestože podle statistik ženy tráví v důchodu průměrně o šest let víc než muži.

"Při výpočtu výplaty z fondů nebudeme dělat rozdíly mezi ženami a muži. To bychom museli dělat zvláštní tabulky dožití pro kuřáky, obézní lidi a další rizikové skupiny. Ženy i muži budou dostávat stejně," potvrdil HN ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek.

Pojistné systémy v Česku i v zahraničí přitom dosud respektují fakt, že muži pobírají penzi kratší dobu, a dostávají proto měsíčně vyšší částky. Renty se liší až o pětinu.

Vláda zatím přesně neřekla, jak to bude s děděním peněz, které ve fondech zůstanou po lidech, kteří umřou dříve, než stihnou naspořenou sumu vyčerpat. Zatím se počítá s tím, že se budou peníze částečně dědit, ale zase jen ve formě měsíční renty.

Nová pravidla pro výplaty se budou týkat všech penzijních fondů, ale jen nově uzavřených smluv. Pravidla se musí podle soudu změnit nejpozději v prosinci 2012. 

 

Související