Silová elektřina na německé burze v Lipsku, která určuje celoevropské ceny, se drží stále na nízkých úrovních. Na začátku týdne dokonce roční kontrakt na dodávku elektřiny klesl na nové historické minimum 47,3 eura za megawathodinu. 

"Důvodem poklesu je nepříznivý vývoj cen komodit, které cenu elektřiny ve střední Evropě ovlivňují, tedy uhlí, zemního plynu a emisních povolenek," vysvětluje  analytik společnosti Cyrrus Marek Hatlapatka.

"Za poklesem cen silové elektřiny na evropských energetických burzách podle mne stojí zejména energetická politika Německa v kombinaci se stagnující poptávkou, resp. spotřebou," doplňuje ho Tomáš sýkora ze společnosti Patria Finance.

Podle odborníků by navíc cena elektřiny neměla růst ani v dalších měsících. "Nejedná se o výkyv, ale spíše o trend," potvrzuje Jiří Gavor z poradenské společnosti ENA.

"Pro příští rok očekávám stagnaci cen elektřiny na evropských energetických burzách. Skoková změna směrem vzhůru by mohla nastat nejspíše pouze v případě změny regulace evropského trhu s emisními povolenkami," vysvětluje Tomáš Sýkora z Patria Finance.

Čeští zákazníci se ale na nižší účty za elektřinu v příštím roce těšit nemohou. Bude totiž doplácet na štědré dotace z minulosti na výrobu elektřiny z obnovitelných zdrojů (OZE).

"Celkové ceny elektřiny budou stagnovat, případně slabě růst, nárůst příspěvku na OZE patrně o něco převáží nad poklesem cen silové elektřiny," odhaduje Gavor ze společnosti ENA.

O kolik by měla konečná cena elektřiny pro zákazníky vzrůst, si zatím netroufnou odhadnout ani velcí dodavatelé této komodity. 

 



Srovnání dodavatelů elektřiny


Jednoduše a online porovnejte ceny všech dodavatelů elektřiny a uzavřete smlouvu s tím nejvýhodnějším.



>> Spočítat cenu elektřiny


 

"Jak dopadne výsledek, je zatím předčasné komentovat. Je to parketa Energetického regulačního úřadu," sdělil pro IHNED.cz mluvčí společnosti ČEZ Ladislav Kříž.

Úřad se zatím k vývoji cen pro příští rok nechce konkrétně vyjadřovat. Cenové rozhodnutí pro následující rok podle mluvčí ERÚ Jarmily Lehnerové vydává až v polovině listopadu.

"ERÚ v současné době připravuje zmíněné cenové rozhodnutí, proto nelze do doby, než bude oficiálně zveřejněno, poskytovat jakékoliv údaje," sdělila Lehnerová.

Podle oslovených odborníků by ale výdaje na elektřinu pro domácnosti mohly v příštím roce vzrůst o zhruba pět procent.

Bude lepší cenu fixovat, či nikoliv?

V současné době se zákazníci, kteří mají možnost fixace cen na několik dopředu, rozhodují, zdali mají k tomuto kroku přistoupit.

Názory odborníků se ale v tomto směru liší.

"Zafixovat si bohužel můžete jen necelou polovinu koncové ceny. To bych na současných úrovních klidně doporučil. Rizka směrem k růstu cen elektřiny na burze jsou myslím vyšší než potenciál dalšího poklesu,"  doporučuje Petr Bártek z České spořitelny.

"Celkové ceny elektřiny budou stagnovat, případně slabě růst, nárůst příspěvku na OZE patrně o něco převáží nad poklesem cen silové elektřiny. Obchodníci ale mohou ovlivňovat pouze silovou elektřinu, a proto bych fixaci cen nedoporučoval," kontruje Gavor ze společnosti ENA.

Celé odpovědi oslovených odborníků si můžete přečíst níže:

Jiří Gavor (ENA)
Petr Bártek (Česká spořitelna)
Tomáš Sýkora (Patria)
Marek Hatlapatka (Cyrrus)