Bezpochyby jste již několikrát slyšeli nebo četli, že byste měli zdravě jíst, dodržovat pitný režim, přijímat pravidelnou a vyváženou stravu. Také jistě víte, že by váš jídelníček měl být bohatý na důležité látky pro váš organismus, jako jsou vitaminy, bílkoviny, tuky, sacharidy, minerály či stopové prvky. Že byste měli v rámci svého jídelníčku omezit příjem mastných jídel, sladkostí, slazených nápojů nebo alkoholu.

Přestože vám tyto základní zásady zdravého životního stylu nejsou jistě cizí, stejně po večerním příchodu domů často sáhnete po mražené pizze, kterou snadno a rychle upečete v troubě? K svačině během přestávky ve škole zbaštíte lahodnou a neodolatelnou čokoládovou tyčinku a energii si dodáváte kávou ze školního automatu?

Jakmile z jakéhokoliv důvodu nestíháte oběd, nahrazujete jej bagetou, případně zamíříte do vašeho oblíbeného fastfoodového zařízení KFC či McDonald’s? Ve chvílích, kdy se nudíte nebo máte nějaký splín, podnikáte nálet na ledničku nebo spíž, abyste zkonzumovali vše, co tam naleznete? Zamyslete se a začněte věnovat pozornost potřebám vašeho těla. Bohatě se vám odmění vitalitou, optimální váhou a odolností vůči různým onemocněním.

Nesnídám. Proč je to špatně?

K jedné z nejčastějších stravovacích chyb nejen studentů patří vynechávání snídaně. Ráno většinou pospícháme do práce nebo do školy a na snídani zkrátka nezbývá čas. Řada z nás také nemá v brzkých hodinách chuť na jídlo. To ale může ovlivnit celý nadcházející den. Po celonočním hladovění byste měli tělu dodat potřebnou energii, která nastartuje váš organismus. Předejdete tak kručícímu žaludku a chuti na nezdravé pochoutky. Tím si lépe udržíte štíhlou postavu. Pravidelnou snídaní se vám zlepší nálada, odolnost vůči stresu a následně i pracovní výkony a celková psychická i fyzická pohoda.

Víme tedy již, že snídaně je stavebním pilířem celého našeho dne. Jak by měla správná snídaně vypadat? Univerzální recept na ideální podobu snídaně neexistuje. Záleží na každém z nás, jakou máme po probuzení chuť. Měla by však být spíše bohatší a obsahovat zdroje všech živin – bílkoviny (např. plátek sýra), sacharidy, celozrnný chléb, tuk a zeleninu. Nepostradatelnou součástí je rovněž přísun tekutin. Pokud vstáváte brzy a nejste schopni strávit těžší snídani, jakou je třeba pečivo, šunka, sýr, zvolte lehčí variantu v podobě cereálií či něčeho sladkého.

Stravovací návyky studentů

V průběhu studentského života se vaše stravovací návyky mohou proměnit zejména ve chvíli, kdy se odstěhujete od svých rodičů a musíte se o stravu začít starat sami. Tyto změny bývají většinou negativní – např. nepravidelnost stravy, snížení její kvality především vlivem nedostatku času a financí.

Z dotazníkového šetření mezi studenty Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích vyplývá, že do svého jídelníčku málo zařazují ovoce a zeleninu, luštěniny, celozrnné pečivo a ryby. Nedbají zásad denního přísunu tekutin, který by měl být alespoň dva litry. Rovněž by měli omezit konzumaci sladkostí, uzenin a slazených nápojů. Studenti si vybírají jídlo spíše podle finanční dostupnosti a vzhledu než na základě jeho kvality.

S jakými konkrétními nešvary se studenti potýkají? O některých zde již byla řeč. Běžnou praxí, která souvisí s celkovým nezdravým životním stylem, je bdění dlouho do noci, ať už plněním pracovních či školních povinností nebo trávením dlouhých hodin na Facebooku a jinými oddechovými činnostmi.

Energii a nedostatek spánku pak nahrazují nadměrným přísunem kofeinu či energetických nápojů. Nutriční terapeutka Jitka Laštovičková upozorňuje na negativní důsledky těchto nápojů. „Po odeznění efektu je tělo nuceno vyrovnat se s realitou – spánkovým deficitem, dehydratací. Nápoje obsahují vedle povzbuzujících látek velké množství cukru a náhradních sladidel. Dlouhodobější konzumace může vést ke vzniku návyku na tyto látky.“

Podpořte činnost vašeho mozku

Pokud chcete dosáhnout lepších studijních či pracovních výsledků, může vás zajímat, jaké potraviny pozitivně a negativně ovlivňují mozkovou činnost. „Vhodné pro podporu duševní činnosti jsou potraviny obsahující nenasycené mastné kyseliny (rostlinné oleje z řepky a sóji, vlašské ořechy, ryby), vitamin D obsažený v mléčných výrobcích, rybím tuku, vaječném žloutku a také lecitin (celozrnné pečivo, ořechy a semena, vaječný žloutek),“ radí Jitka Laštovičková.

Důležitou potravní složkou jsou vitaminy skupiny B. Jejich nedostatek je spojován se zhoršováním paměti, zmateným chováním nebo zapomnětlivostí. Vitamin B najdete např. v celozrnných produktech, masu, mléku, vejci či zelených druzích zeleniny. V boji proti slabé paměti mohou pomoci třeba borůvky, jahody, špenát, brokolice, česnek a další. Vyhýbejte se naopak alkoholu, přejídání a konzumaci těžce stravitelného či tučného jídla.

Užíváte nebo uvažujete o umělých přípravcích pro zlepšení paměti a soustředění? Pak vás jistě potěší, že jejich krátkodobé užívání organismu neuškodí. Mezi nejčastěji užívané doplňky stravy patří lecitin. Vedle výrazného zlepšení paměti a schopnosti učení má rovněž příznivý vliv na správnou přeměnu tuků, činnost srdce a oběhového systému, působí proti celulitidě nebo omezuje padání vlasů. Dalšími běžně dostupnými doplňky jsou ginkgo biloba či guarana.

Zkouškové období – čas na změnu?

Jakmile nastane zkouškové období, často podstatně měníte svůj denní režim. Většinu dne strávíte nad učením a vydáváte minimum fyzické námahy. Jak v takové situaci upravit jídelníček? Podle Jitky Laštovičkové je nejdůležitější dodržovat zásady racionální stravy a volit spíše lehce stravitelná jídla.

Ideální je také rozložit si čas tak, aby bylo možné do denního režimu zařadit sportovní aktivitu. V samotný den psychicky náročnější zkoušky, jako např. maturitní či státní závěrečné zkoušky je vhodné připravit si snídani z lehce stravitelných jídel a k svačině si vzít třeba ovoce nebo mléčný výrobek. „Pokud hladovíme, nemá naše tělo zajištěno příjem cukrů z potravy, a může dojít až k projevům nízké glykémie – nervozita, třes, podrážděnost, bolest hlavy,“ varuje Laštovičková. Zmírnit stres pomůže třeba meduňkový čaj. Vyhnout byste se měli pokrmům smaženým či tučným.

_________________________________________________________________
Bottom line: Všechna ta „výživná“ pravidla zní celkem jednoduše... Kde se tedy pokaždé stane chyba?