Zkuste si na chvíli představit život, v němž vás obklopují šarmantní muži a okouzlující dámy odění do drahých a elegantních obleků a kostýmků. Pohybují se výhradně ve vybrané společnosti, navštěvují luxusní restaurace. Opanují bohatstvím a vystavují jej na odiv svému okolí. Bydlí v luxusních apartmánech s dechberoucím výhledem na New York.

Do práce jezdí zásadně taxíkem. V rukách třímají černou koženou aktovku. Jsou za každých okolností perfektně oholení, upravení a učesaní. Nechybí jim vysoké sebevědomí. Jejich vystupování a jednání s lidmi je vždy naprosto seriózní a profesionální. Jsou oddaní své práci, tvrdě bojují za úspěch, se svými protivníky jednají nekompromisně.

Řeč je o nejlepších advokátech v New Yorku, zaměstnaných u prestižní advokátní firmy Pearsonová & Hardman. Zdejší život ale není jen růžový. Za úspěchy se skrývá tvrdá dřina, dlouhé přesčasy, noci strávené v práci, absence osobního života a volného času. Obě tyto roviny právnického života autenticky zobrazuje americký seriál Suits vysílaný na stanici USA Network od června loňského roku. Českým divákům jej přináší stanice Prima COOL pod názvem Kravaťáci od letošního srpna.

Hrdinové seriálu – velké mozkové kapacity a ega

Komediální drama Kravaťáci pochází z pera televizního producenta Aarona Korshe a poprvé se na amerických televizních obrazovkách objevilo v dubnu roku 2010 pod názvem A Legal Mind. Zavede vás do světa intrik, situačního humoru, ostrých dialogů, ale především geniálních charakterů.

Prvním z nich je nadprůměrně inteligentní a talentovaný Mike Ross (Patrick J. Adams). Mikeovo dětství bylo složité. Jeho rodiče zemřeli a vychovala jej milující babička. Během studií snil o právnické kariéře. Kvůli prodanému testu dceři děkana jej však vyhodili ze školy a jeho přítel ho navedl na scestí drogového dealera a podvodníka při přijímacích testech na práva. Od té doby si Mike přeje najít cestu zpátky do slušného života.

Díky své fotografické paměti a vynikajícím právnickým znalostem se stane spolupracovníkem jednoho z nejlepších advokátů v New Yorku Harveyho Spectera (Gabriel Macht), přestože jednou z podmínek přijetí je, aby byl uchazeč absolventem práv na Harvardu. „Rád čtu. A jakmile si něco přečtu, tak tomu porozumím. A když tomu porozumím, tak už to nikdy nezapomenu,“ ohromuje Mike Harveyho při přijímacím pohovoru. Zpočátku jej však málokdo bere vážně, proto si své postavení a uznání musí jako každý nováček usilovně vybojovat.

Harvey Specter je vysoce uznávaný a sebevědomý advokát. Pokaždé si jde tvrdě za svým cílem, i za cenu porušování pravidel a blafování. Nerad prohrává. Naopak velmi rád riskuje, aby dosáhl úspěchu. Dokazuje to již od prvního dílu, kdy si za svého spolupracovníka vybírá člověka, jenž nejen, že nemá titul z Harvardu, ale nikdy nevystudoval žádnou právnickou školu. Podřízení k němu vzhlíží a obdivují jej, protivníci z něj mají respekt a obavy.

Jeho pravou rukou je sekretářka Donna Paulsen (Sarah Rafferty). Její působivý důvtip a citlivost pro okolní dění z ní činí nepostradatelný mozek firmy. Proti Harveymu stojí jeho nesmiřitelný a mocichtivý sok Louis Litt (Rick Hoffman), který nemůže přenést přes srdce Harveyho povýšení na staršího společníka. Je přesvědčen, že by si povýšení zasloužil sám. Neustále proto dává na odiv své schopnosti, snahu a význam ve firmě. Dohlíží na všechny mladé spolupracovníky a vystupuje jako jejich mravokárce a kontrolor. Často jedná úlisně, nečestně a zákeřně, avšak většinou bývá odhalen a zesměšněn.

Vedoucí společnosti Jessica Pearsonová (Gina Torres) působí jako velmi respektovaná elegantní dáma. Jedná nekompromisně a striktně, ale pokaždé s noblesou a grácií. Dokáže se postavit za své zaměstnance, kterým plně důvěřuje a spoléhá na ně. Na druhou stranu z nich umí vyčíst, když jí lžou nebo něco zatajují.

Neuvěřitelně atraktivní a schopná právní asistentka Rachel Zane (Meghan Markle) se považuje za příliš chytrou na to, aby byla pouhou právní asistentkou. Ráda by se stala právničkou, potíž spočívá v tom, že bývá neúspěšná při testech. Veškeré záležitosti společnosti Pearsonová & Hardman má v malíku a ve všem se výborně vyzná. Nejen proto se na ni Mike často obrací pro radu. Asi žádného diváka příliš nepřekvapí jiskření a flirtování mezi nimi. Rachel se však zpočátku snaží držet zpátky, jelikož se nerada pouští do vztahu s kolegou z práce.

Na počátku druhé série se do hry zapojuje staronový hráč. Do firmy Pearsonová & Hardman se vrací její spoluzakladatel a někdejší šéf Daniel Hardman. Snaží se otřást postavením současné hlavy společnosti Jessiky Pearsonové. Situace uvnitř firmy se navíc komplikuje obviněním Harveyho ze zatajení důkazů z jeho dávného případu. Hrozí mu proto vyloučení z advokátní komory.

Tajemství úspěchu – potrhlí a výstřední advokáti

Na pokračování osudů hlavních hrdinů a nové právnické kauzy si diváci musejí počkat do ledna příštího roku, kdy kabelová stanice USA Network nabídne zbývajících šest dílů druhé série. Již také objednala šestnáct dílů třetí řady. Její vedení v čele s Chrisem McCumberem a Jeffem Wachtelem vydalo prohlášení, v němž uvádí, že Kravaťáci tvoří základní stavební kámen jejich programového vysílání díky sofistikovanému vyprávění, ostrým dialogům a výkonům hodným ocenění. Během letošního léta získali pozici jednoho z nejsledovanějších kabelových seriálů a jejich zatím poslední díl ve Spojených státech zhlédlo 6,5 milionu diváků.

Ratingový a kritický webový portál Metacritic.com udělil první řadě seriálu skóre 60 ze 100 a druhá série byla oceněna 73 body. Pozitivně laděné jsou kritiky jak samotných diváků, tak i odborníků. Kritička Ginia Bellafanteová z The New York Times označila Kravaťáky jako „sopečný výbuch absurdit“. „Nový seriál z právnického prostředí přichází v dobré víře – nejen pro svůj řízný smysl pro humor, ale také s čirou důvěrou v životaschopnost jeho pokračování. ‚Suits’ nesou prapor populismu a jsou oděni do šatů elit.“

Uznání se dočkal rovněž herec Patrick J. Adams, představitel Mika Rosse. V prosinci loňského roku byl nominován na cenu Screen Actors Guild (SAG) za vynikající herecký mužský výkon v seriálovém dramatu. „Když jsem se to dozvěděl, ohromením jsem nemohl mluvit ani dýchat,“ reagoval Adams na svou nominaci.

Diane Wertsová objasňuje pro Newsday.com, proč jsou Kravaťáci tak populární: „Potrhlí advokáti. Ne ve smyslu ha ha, nýbrž ve významu výstřednosti. Porušují pravidla. Vychutnávají si své rivaly. Využívají svůj talent. Řídí byznys a současně hrají hru.“

Ne všechny ohlasy však vyznívají ve prospěch tvůrců. Robert Bianco z USA Today jim vyčítá nepřesvědčivost, koncepční nedostatky, pošetilost a scestnost jednotlivých případů.

__________________________________________________________________
Bottom line: Další ze seriálů, jehož hlavní hrdinové vynikají inteligencí a jsou postiženi workoholismem. Má to divák považovat za zábavu nebo inspiraci?

Související