Maturita. Toto slovo letos slýchám snad každý den. Někomu z něj strachem běhá mráz po zádech, někdo si blížící se termín maturitních zkoušek nepřipouští a někdo zkrátka tak nějak doufá, že zkoušku dospělosti zvládne stejně, jako drtivá většina jeho předchůdců.

„Určitě patřím mezi ty, kteří mají z maturity obavy. Vždycky si totiž můžu vytáhnout otázku, na kterou jsem se dostatečně nepřipravila. Nepřipouštět si nyní maturitu už ani nejde, každý profesor rád připomíná, jak se zkouška blíží a že bychom se měli začít připravovat. Přijde mi to děsivé,“ míní Petra, studentka posledního ročníku gymnázia v Mladé Boleslavi.

Základem úspěchu je správná volba předmětů. Měly by to být ty, ke kterým máte nejbližší vztah. Neméně důležitou roli hraje fakt, zda se díky zkoušce z určitého předmětu dostanete na vysokou školu bez přijímacích zkoušek, jak je tomu často v případě matematiky a technických oborů.

Čas na rozmýšlení byl v letošním školním roce do 3. prosince, kdy se odesílaly závazné přihlášky k maturitám. A jaké předměty si zvolila Petra?

„Čeština a cizí jazyk jsou povinné pro všechny maturanty. Základy společenských věd a matematika pro mě byly jasnou volbou. Ačkoli z mých maturitních předmětů mám matematiku nejraději, zatím mi z předmětů, které jsem si vybrala, připadá na přípravu nejtěžší. Ani ne kvůli okruhům, ale kvůli těm příkladům co si máme ke každému okruhu vypočítat. Některé příklady jsou totiž zapeklité a výpočet je někdy opravdu náročný. Největší obavy mám ale z angličtiny, nejsem moc jazykově nadaná. Doufám, že angličtinu budu mít co nejdřív za sebou, aby ze mě spadl ten největší strach.“

Ministerstvo školství ani letos nezahálelo a připravilo další novinku – z původně dvouúrovňové maturitní zkoušky udělalo pouze jednoúrovňovou. Mnoha lidem to rozhodně usnadnilo rozhodování. Zda jde o věc správnou či nikoliv už nemá smysl řešit.

Státní maturita je tedy nastavena úplně stejně pro gymnázia i ostatní střední školy či studijní obory s maturitou. Usnadnila nová verze maturity rozhodování Petře? „Ano, jsem ráda, že se nemusím rozhodovat. Nevěděla bych, jestli spoléhat na jistotu nebo podstoupit riziko horší známky ve vyšší úrovni zkoušky.“

Připraveným štěstí přeje

Spousta z nás, maturantů, již prošla státní zkouškou z cizího jazyka nebo závěrečnou zkouškou v autoškole. I u maturity je potřeba se připravit tak, aby nás nemohlo nic překvapit. Přípravy tkví ve vypracování maturitních okruhů.

„V naší třídě píšeme každý týden z každého předmětu ověřovací test. Tak nás profesoři nejúčinněji donutí podívat se na probraná témata. Vyžaduje to spoustu papírů, desek a především času. Ale funguje to,“ vysvětluje Petra.

Poctivá příprava vyžaduje spoustu času. Někdo už má v září zpracované všechny materiály, někdo v únoru zjistí, že by měl začít číst povinnou četbu. Nenechte se zbytečně vyvést z míry. Důležitá je systematičnost. Pokud pravidelně obětujete každý týden hodinku, vše hravě zvládnete zpracovat. Tedy pokud jste tak trochu knihomolové nebo vzorní studenti a dvacítku knížek pro zkoušku z češtiny už máte přečtenou.

Nepodceňujte povinnou četbu a pečlivě vybírejte knížky, které znáte. Poslední týden před maturitou, tzv. svaťák, pro přípravu rozhodně nestačí. Teda alespoň těm, kteří (stejně jako já) nespoléhají na šťastné vylosování vytoužené otázky.

Dá se veškerá příprava zvládnout během školního roku? „V posledním ročníků ubývá předmětů, ze kterých nematurujeme. Tím pádem máme více volna. Naše třída je velmi specifická, studuje tak pečlivě, že stoprocentní účast ve škole je pro nás (a i pro profesory) svátek. Mně osobně by se hodilo více volna a jen občas zajít do školy na předměty, které potřebuji. Na některých předmětech jen opakujeme učivo z minulých ročníků, a to mi občas připadá jako ztráta času, protože přečíst si svoje staré zápisky by mi opravdu stačilo,“ usmívá se maturantka.

A co dělat v den D? Podle mě je důležité především zachovat chladnou hlavu, i když se vše nepodaří přesně podle plánů. Možná se vám to zdá zbytečné, ale není od věci si vzít formální, avšak pohodlné oblečení, které nebude zapříčiňovat zbytečnou nervozitu.

Pokud vám k většímu klidu pomůžou talismany pro štěstí (nebo jako mně „šťastná propiska“), neváhejte a doneste si je. Snažte se před zkouškou spát co nejdéle a hlavně nezapomeňte na snídani nebo na oběd.

Jak tento důležitý den vnímá Petra? „Chodila jsem se pravidelně dívat na starší spolužáky, když maturovali. Loni jsem stejně jako celá třída u maturit pomáhala, průběh je tedy každému jasný. Víme, že zkoušející profesoři jsou na naší straně. Často slýcháme, že by to byla i jejich ostuda, kdybychom nic nevěděli, protože to oni nás měli připravit na zkoušku dospělosti,“ vysvětluje Petra a dodává, že maturita je první velkou zkouškou, na které opravdu záleží.

Je to první krůček k dalšímu vzdělání a k budoucí práci. Všichni její spolužáci se chystají na vysokou školu a tam budou podobně rozsáhlé zkoušky úplně běžné.

_________________________________________________________

Bottom line: Bez stresu se zvládá všechno lépe, nebo ne?