Přestože se politici dost snaží, nepanuje mezi námi Čechy na počátku třináctého roku blbá nálada. Je naopak zřejmé, že v posledních několika letech dospívá občanská společnost, onen předpoklad fungující demokracie. Její posílení může souviset s generační obměnou a celou řadou další vlivů, mezi nimi také rozšířením sociálních sítí.

Ano, přestože někteří moji vážení kolegové-komentátoři vidí na Facebooku jen negativismus (je ho tam samozřejmě stále dost), myslím, že třeba počínající emancipaci vyšetřovatelů a policie na politicích zřetelně posiluje rétorická moc občanů, kteří se dnes mohou bezprecedentně svobodně vyjadřovat na internetu (v podstatě každý může dnes být vydavatelem). Přičemž vektor jejich webové pozornosti je nasměrován proti korupci. Chytřejší politici to nemohli nezaznamenat. 

V této souvislosti je amnestie prezidenta republiky dvojnásob frustrující, protože ať už byla tak myšlena, nebo nebyla (a spíš asi byla), je namířena proti onomu velmi nadějnému trendu emancipace některých prokurátorů, policistů a soudců. Několik příštích let bude ve znamení boje o očistu státních zástupců, justice a policie od politické manipulace. Tento boj bude nemilosrdný, jeho výsledek není zdaleka jasný a prezident dal jasně najevo, kde stojí. Jenže prezident je už dnes mužem minulosti v nejednom smyslu tohoto slova a netřeba proto propadat malomyslnosti...

Napadl mě jeden způsob, jak si pomoci zachovat chladnou hlavu a trochu té hrdosti. Vlastně nenapadl mě, ale jednoho mého bystrého kamaráda. Každičký mafián - od ušmudlaného místního zastupitele kšeftujícího s územním plánem (desítky milionů) po "politické podnikatele" (stovky miliard) - touží po obecné vážnosti.

Nedopřejme jim onu vážnost. Tykejme jim. Ano, přestože jsou to úplně cizí lidé, které znáte třeba jen z "líknutých" policejních fotek, tykněte Mazánkovi, Davidovi, mašinfírovi Standovi a dalším, které najdete třeba na seznamu Kanceláře prezidenta republiky. 

"Ahoj Mazánku..."

"Nazdar Stando..."

"Čauves Patriku, Tomáši, Petro, Karle a ty taky, Šárino ..." (Pozor na přednes: vyhnout se patosu a dikci ve stylu: Hynku, Viléme, Jarmilo...!) 

Stačí, víc netřeba. Jasně, chce to trochu občanské odvahy. Pro jistotu se vybavte pepřovou bombou. Dovedete si však představit, co to s nimi udělá, amnestie neamnestie, až jim všichni potykáme? Opakovaně?

Dobře promyšlená a správně načasování urážka ve prospěch občanské očisty udělá divy...

Související