Naprostá většina domácích podílových fondů loni vydělala. Ziskové byly zejména akciové fondy, které byly za rok 2012 v průměru v plusu o téměř 15 procent. Skoro desetiprocentní byly výnosy dluhopisových fondů.

"V roce 2012 byl patrný návrat investorů k rizikovým aktivům. Běžní investoři však opět reagovali se zpožděním," řekl analytik Broker Consulting Jan Lener.

Průměrná výkonnost peněžních fondů dosáhla 1,5 procenta. 

Češi patří k nejkonzervativnějším investorům z postkomunistických zemí - čtěte ZDE

Na finanční trhy se postupně vrací investoři, kteří "se spálili" při poklesech trhů po vypuknutí světové ekonomické recese, doplnil Petr Rozkošný z portálu Penízenavíc.cz. Tyto investory na trh podle něj táhnou zejména nízké výnosy konzervativních investic a aktuální růst způsobený přílivem velkého množství peněz od centrálních bank.

Mimořádně zajímavý rok mají za sebou podle Lenera dluhopisové fondy, které dokonce překonaly výkonnost smíšených fondů. Příčiny jsou podle něj ve snižujících se úrokových sazbách a kvalitní správě. V letošním roce sice nemají na růžích ustláno, do investičních portfolií nicméně stále patří, dodal.

"Zbavit se jich by bylo chybou, neboť vývoj jejich cen bývá často opačný vývoje cen akcií. Fungují jako určitá kotva celého portfolia. Jenom nesmí investoři očekávat výborné zhodnocení i letos," podotkl.

Fondům peněžního trhu nesvědčí prostředí velmi nízkých úrokových sazeb. Řada z nich se proto přeměnila na takzvané fondy konzervativních investic, které mají v porovnání s fondy peněžního trhu větší volnost co do možností investování. Finančním trhům pomáhala také pravidelná dávka likvidity ze strany centrálních bank, jejíž příliv bude velmi pravděpodobně pokračovat i v roce 2013.

Majetek, který mají Češi uložený v podílových fondech, za tři čtvrtletí loňského roku stoupl o 1,5 miliardy na 225,5 miliardy korun. V roce 2011 naprostá většina domácích podílových fondů investorům prodělala. Důvodem byl propad akciových trhů ve druhé polovině roku 2011.

Ve ztrátě byly zejména akciové a smíšené fondy, z nichž některé byly v minusu až o desítky procent. Podílníky vesměs nepotěšily ani dluhopisové a peněžní fondy, jejichž průměrná výkonnost byla předloni okolo nuly.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru