Český hokejista Jiří Hudler se v pátečním utkání NHL podílel gólem a asistencí na vítězství Calgary 6:3 nad Nashvillem. Devětadvacetiletý útočník, který více než měsíc neskóroval a v předchozích čtyřech zápasech ani nebodoval, pomohl zvýšit náskok z 1:0 na 3:0 a stal se třetí hvězdou utkání. Roman Červenka se podruhé za sebou nevešel do sestavy Flames.

Hudler byl nejdříve součástí rychlé útočné kombinace Flames a po jeho přihrávce dal Blake Comeau do prázdné druhý gól zápasu. Český útočník pak na začátku druhé třetiny přidal třetí trefu, když si v přesilové hře sjel před branku a pas Mikea Cammalleriho tečoval za záda Chrise Masona.

Hlavním strůjcem výhry domácích byl ale Curtis Glencross, který zaznamenal v poslední třetině hattrick a svými góly vždy vrátil Calgary tříbrankový náskok. Střelecky zazářil v den, kdy se ve městě konala westernová slavnost a před zápasem zpíval hymnu jeho kamarád a zpěvák country Gord Bamford.

"Poslouchám jedině country, takže to byla příjemná změna. Taky jsem si po druhém gólu říkal, že by bylo hezké vidět přistávat na led kovbojské klobouky (za hattrick se většinou na led autorovi házejí kšiltovky). To se nestává často," řekl po utkání Glencross.

Základ šesté domácí výhry v řadě položili Flames už v úvodu, kdy z prvních dvou střel překonali Pekku Rinneho. Finský brankář byl střídán i v předchozím utkání, tentokrát opustil led už v osmé minutě. "Ale za ty góly nemohl. Bylo to z přečíslení a situací, kdy jsme měli osamoceného soupeře před brankou," uvedl trenér Nashvillu Barry Trotz.

Patrik Eliáš v předchozích dvou rozstřelech proměnil svůj nájezd a pomohl New Jersey k výhře. V pátek ale nepřekonal ve třetí sérii Ilju Bryzgalova střelou na vyrážečku a jeho tým podlehl ve Philadelphii 1:2 po nájezdech. U jediné branky Devils asistoval Marek Židlický.

Oba čeští hráči ve službách New Jersey přitom měli výborné příležitosti rozhodnout zápas v prodloužení. Eliáš zblízka nevyzrál na Bryzgalova a v následném závaru se k dorážce dostal Židlický, jenže ležícího brankáře nepřekonal. "Měl jsem to více zvednout," litoval po utkání český obránce.

I tak byli Devils před rozstřelem v lepší pozici. Flyers více než rok v nájezdech nevyhráli. Nyní se ale prosadili dva ze tří útočníků Philadelphie, přičemž trefa kapitána Claudea Girouxe byla rozdílová.

Philadelphia vrátila soupeři dva dny starou porážku 2:5 a reagovala na čtvrteční proslov generálního manažera Paula Holmgrena, který nechal hlasovat o důvěře v trenéra Pettera Lavioletta.

"Všichni si uvědomujeme, jak je pro nás důležitý každý zápas, každý bod. Nevyhráli jsme proto, že někdo přišel a řekl nám: Pokud nebudete hrát lépe, zabiju vás," uvedl brankář Bryzgalov. Jedenáctá Philadelphie ztrácí ve Východní konferenci tři body na postup do play off.

Hokejisté Edmontonu i s přispěním jedné asistence Aleše Hemského vedli po dvou třetinách nad Detroitem 2:0, nakonec ale podlehli 2:3 v prodloužení. Obrat dokonal v čase 63:39 ruský útočník Pavel Dacjuk, který vlétl do útočného pásma, parádní kličkou obelstil v souboji jeden na jednoho obránce Jeffa Petryho a vymetl horní růžek branky.

"Už jsme ve třetí třetině neměli co ztratit. Byl to zápas venku, nebyli jsme pod žádným tlakem, jen jsme museli začít hrát," uvedl Dacjuk po zápase, v němž byli Red Wings 40 minut horším týmem. "Vůbec jsme se nedostávali do útočného pásma, nehráli jsme dost fyzicky a ani jsme pořádně nebojovali o puk," řekl trenér Mike Babcock, jehož tým uspěl po sérii tří proher.

Gól Jiřího Hudlera

NHL:

Philadelphia - New Jersey 2:1 po sam. nájezdech (1:0, 0:1, 0:0 - 0:0)

Branky: 16. Talbot, rozhodující sam. nájezd Giroux - 27. Clarkson (Židlický). Střely na branku: 22:28. Diváci: 19.971.

Calgary - Nashville 6:3 (2:0, 1:1, 3:2)

Branky: 42., 46. a 60. Glencross, 7. Giordano, 8. Comeau (Hudler), 24. Hudler - 26. G. Bourque, 44. Fisher, 58. Legwand. Střely na branku: 22:20. Diváci: 19.289.

Edmonton - Detroit 2:3 v prodl. (1:0, 1:0, 0:2 - 0:1)

Branky: 4. Hall (Hemský), 37. Gagner - 45. Filppula, 55. Kronwall, 64. Dacjuk. Střely na branku: 32:28. Diváci: 16.839.

6. Los Angeles 26 14 2 10 76:69 30

7. Minnesota 26 14 2 10 64:64 30

8. San Jose 26 12 6 8 62:64 30

9. Phoenix 27 13 3 11 77:77 29

10. Nashville 28 11 6 11 65:74 28

11. Dallas 26 12 3 11 68:73 27

12. Calgary 26 11 4 11 75:87 26

13. Edmonton 27 10 6 11 66:79 26

14. Columbus 28 10 6 12 63:76 26

15. Colorado 26 10 4 12 65:78 24