Malý a úsporný stát je snem Strany svobodných občanů. Stát významnou měrou „nafukuje“ korupce. Lidově řečeno, čím větší je stát, tím více se z něj dá ukrást. Je proto v zájmu korupčníků, aby stát byl co největší. Pěkně je to vidět na nákupech a investicích veřejné správy. Cena je mnohdy uměle navyšována, například u dálnic, nemocničních přístrojů nebo informačních systémů.

Jiné nákupy jsou prováděny účelově, peníze daňových poplatníků se tedy utrácí za služby a statky, jež prakticky nikdo nechce a nepotřebuje. To se týká třeba některé armádní výzbroje, kterou ani samotné vojsko nemůže využívat. Jiným hezkým příkladem je výstavba golfových hřišť nebo oprava luxusních hotelů za evropské peníze.

Budeme-li korupci důsledně potírat, objem zbytečně vynaložených prostředků se zmenší. Díky ušetřeným penězům si budeme moci dovolit menší schodky veřejných rozpočtů nebo třeba nižší daně. Omezení korupce pomocí devíti protikorupčních opatření projektu Rekonstrukce státu by ušetřilo peníze, které nás nyní korupce stojí, a tím by vytvořilo příležitost pro zmenšení státu.

Samozřejmě hrozí "riziko", že stát ušetřené peníze utratí za něco jiného, třeba za vyšší důchody, takže se ve výsledku nezmenší. Potírání korupce nezmenší stát automaticky, jen vytvoří příležitost pro jeho zmenšení. Záleží už jen na nás, zda ušetřené peníze necháme v kapsách daňových poplatníků, nebo za ně rozšíříme veřejné služby.

Abych to úplně zjednodušil: V současné době máme velký a špatně fungující stát. Pokud budeme důsledně potírat systémovou korupci, můžeme ve výsledku dospět k malému a dobře fungujícímu státu.

Receptem Svobodných na boj proti korupci je nyní úplně opačný proces. Svobodní argumentují, že čím menší bude stát, tím méně se bude krást (na ministerstvu informatiky už roky žádná korupce neprobíhá, protože jaksi neexistuje).

To je na první pohled totéž, ale jen na první pohled. Zatímco já říkám "čím méně korupce, tím menší stát", Svobodní říkají "čím menší stát, tím méně korupce." A to je něco úplně jiného.

Recept Svobodných na léčbu korupce má totiž zásadní trhlinu. Zaměňuje „objem“ korupce a „intenzitu“ korupce.Kdybychom pouze zmenšili „velikost“ státu na „polovinu“ (ať už to měříme jakkoli) a neudělali navíc nic jiného, „objem“ korupce by sice klesl, ale v té zbývající „polovině“ státu by se korumpovalo dál. Pouhým zmenšením státu se dostaneme od velkého špatně fungujícího státu k malému špatně fungujícímu státu.

Zmenšení velikosti státu samo o sobě nestačí. Malý korupční stát je sice levnější než velký korupční stát, ale je to asi takový rozdíl jako mezi malým červivým jablkem a velkým červivým jablkem.

Příklad: K čemu je mi jako podnikateli platné, že malý stát vypisuje méně veřejných zakázek a já díky tomu platím nižší daně, když i tak žádnou zakázku nevyhraji bez uplácení?

Zmenšit velikost státu není postačujícím opatřením v boji proti korupci. Svobodní proto potřebují přijmout za svá ještě další opatření. Tak proč ne Rekonstrukce státu?