Roztočil hlasoval téměř vždy se svým klubem a potažmo s Nečasovou vládou, na které přitom Okamura nenechá nit suchou. Grafy dole ukazují, v kolika procentech případů Roztočil hlasoval o zákonech zcela shodně jako Nečas, Kalousek a Schwarzenberg.

Celkem jde o 343 hlasování o schválení, zamítnutí nebo vrácení návrhů zákonů k dopracování. Vybral jsem jen hlasování, kdy proti sobě stála koalice a opozice, tedy kdy většina Roztočilovy TOP 09 hlasovala opačně než většina ČSSD. Při řadě hlasování totiž existuje široký konsensus, takže jejich zařazení by uměle navýšilo shodu Roztočila s jeho vládními kolegy.

Jak je vidět, Aleš Roztočil hlasuje prakticky totožně jako Okamurou kritizovaný Nečas, Kalousek nebo Schwarzenberg. V čem konkrétně se ale neshodnou?

Začněme hned tím nejdůležitějším: přímou demokracií. Roztočil hlasoval pro zamítnutí návrhu zákona o celostátním referendu. Postoj k myšlence přímé demokracie dal svým voličům jasně najevo i hlasováním proti návrhu zákona o uspořádání referenda o církevních restitucích. Okamura přitom uvádí církevní restituce jako typický příklad otázky, o které by měli voliči rozhodnout v referendu.

Okamura a Roztočil se neshodnou ani v dalších klíčových otázkách. Zatímco Okamura odmítá platné znění zákona o vyrovnání státu s církvemi, Roztočil ho systematicky podporoval (hlasoval proti zamítnutí, proti vrácení k dopracování, pro schválení a pro přehlasování veta Senátu).

A jdeme dál: Roztočil podpořil zvýšení dolní sazby DPH a následné sjednocení obou sazeb, když hlasoval proti zamítnutí vládního návrhu a zároveň pro zamítnutí návrhu senátorů ČSSD, který opětovně zaváděl dvě sazby, a pro zamítnutí obdobného návrhu z pera poslance Babáka (VV).

Okamura se přitom jasně vyslovil pro zachování dvou sazeb DPH a pro snížení dolní sazby, když odpovídal na otázky do prezidentské Volební kalkulačky. Ještě si přitom zavtipkoval na účet Kalouskova vzdělání: „Nechat řídit finance chemika je opravdu výbušná kombinace.“ (Kalousek vystudoval Vysokou školu chemicko-technologickou v Praze)

Roztočil dále pomohl svým hlasováním pro zamítnutí shodit ze stolu návrh poslanců KSČM, který omezoval moc exekutorů. Kritika současného excesivního systému exekucí je přitom jedním z hlavních témat, jimž se Okamura dlouhodobě věnuje.

Roztočil pomohl prosadit Drábkovu reformu penzí, když u dvou klíčových zákonů hlasoval proti zamítnutí (zde a zde) a proti vrácení k dopracování (zde a zde). Okamura přitom reformu tvrdě kritizuje: „To je nehorázný podvod a tunel, který vymysleli zástupci komerčních pojišťoven a část politiků se jimi nechala buď koupit, nebo ohloupit.“ (Odpověď v dotazníku pro prezidentskou Volební kalkulačku)

Okamura a Roztočil se neshodnou ani v otázce zákazu kouření v restauracích. Ač oba nekuřáci, Okamura je proti zákazu, zatímco Roztočil bude podle ankety serveru Aktuálně.cz hlasovat pro zákaz navrhovaný ministrem zdravotnictví Hegerem.

Okamura si přitom ohledně zákazu kouření nebere servítky: „Nikdo neví doopravdy, kolik lidí umírá na následky kouření - ale víme, že 70 procent umírá na kardiovaskulární poruchy ze špatné životosprávy. Zakážete hranolky a jitrnice? Ty zabíjí prokazatelně víc.“ (Odpověď v dotazníku pro prezidentskou Volební kalkulačku)

Roztočil v neposlední řadě pomohl svým hlasováním proti vetu Senátu odsunout účinnost zákona o státní službě. Jedná se o klíčový protikorupční zákon, který mimo jiné stanovuje odpovědnost úředníků za veřejné zakázky a chrání je před politickým tlakem. Okamura je přitom pro platnost služebního zákona. Přijetí účinného služebního zákona prosazuje mimo jiné protikorupční projekt Rekonstrukce státu.

Mimochodem, dohledat Okamurova vyjádření a najít na webu Sněmovny všechna hlasování Aleše Roztočila mi dalo opravdu hodně práce.

 

Pokud se vám tento článek líbí, sdílejte ho prosím na Facebooku, ať to má nějaký smysl.