Když mi kdysi nedávno bylo jedenáct let, musel jsem povinně sedávat před televizí a celý večer sledovat aktuální dění ve světě a České republice. Televizní noviny se staly mou každodenní rutinou. Bylo to prý pro mé dobro a pro zlepšení mého všeobecného přehledu, abych u přijímaček na víceleté gymnázium tzv. „nevyhořel.“ Nevím, jestli jsem se změnil já nebo televizní noviny, ale to, co vídávám ve zprávách na jedné z komerčních stanic dnes, mě zahanbuje natolik, že mám občas chuť upustit od mého plánu studia žurnalistiky a raději odjet někam za horizont, kde se vysílá jen ve formě digitálních kouřových signálů.

Nedokážu ani trochu pochopit, jak si kanál, jenž je snad nejsledovanější na území celého státu, může dovolit natočit během hlavních večerních zpráv desetiminutový rozhovor o svatbě herců ze seriálu, který se na této stanici vysílá. Co si vůbec tento kanál myslí o naší společnosti, když vypustí nefalšovaně duchaplnou reportáž o praseti. Vepř, který tyranizuje okolí školky a vyjídá popelnice.

Černá kronika se stala základním stavebním kamenem. Co by to bylo za zprávy, kdyby v nich nebyla alespoň jedna smrtelná autonehoda a následně spousta grafů s průměrným počtem úmrtí za předešlé roky. Další část večerního vysílání tvoří rozhovory s postiženými lidmi a reportáže ze zničených příbytků. Je sice pěkné, že se tato stanice snaží podpořit občany, kteří jsou momentálně v krizi, ale co to dělá v televizních novinách? Ovlivňuje veřejnost, která po chvíli začne posílat dárcovské esemesky. Tady už je něco špatně.

Přijde mi, že televize s vědomím, kolik má diváků, začíná dokonce využívat zprávy k upoutávkám na vlastní pořady. Mezi jednotlivými reportážemi se nyní pravidelně objevují reklamy na internetové stránky. Nestačí snad nekonečně dlouhé pauzy ve filmech? Bojím se, že je jen otázkou času, než se tyto spoty začnou nenápadně prodlužovat a my tak místo „událostí“ budeme sledovat krátké ústřižky z příštího dílu seriálu „Kancelář v modré zahradě“.

Pikantní statistiky celebrit

Už jsem se dokonce dozvěděl, který ze světových sportovců má nejvíce peněz, kdo měl nejvíce manželek nebo dluhů a která celebrita podlehla vlivu návykových látek – opět nechybí diagramy. Znovu se ptám – co to dělá v televizních novinách?! Proč si kanál na takové věci nevytvoří samostatný program? Mám dokonalý přehled o celosvětových skandálech celebrit, ale co se ve světě opravdu „děje“ mi uniká. Nebýt „událostí“ na veřejnoprávní televizi, považoval bych se za naprostého tupce.

Mohu dokonce uvést příklad, kdy se ve zprávách objevila minimálně sedmiminutová reportáž o rodině postižené živelnou katastrofou. V pořádku. Aktuální a reálné dění na našem území. Ale následná prosba o finanční pomoc? Je to snad v posledních dnech jediný případ, kdy se někomu dům naplnil vodou až po strop? Jistěže ne. Tohle bych ještě přešel jen s kroucením hlavy, ale když se na obrazovce objeví pouze několika sekundové záběry demonstrací z Turecka a toť vše, začíná ve mně pěnit krev. Dokonce i „my“ vás o této problematice informujeme více než hlavní televizní noviny této stanice.

Přijde mi, že tato televize odkopla svůj etický kodex kamsi do rohu a dělá si co chce. Pročpak by vlastně ne, je to komerční televize. Ale přeci jenom, hlavní zprávy by měly mít určitou úroveň a prestiž. Na jakémkoliv kanálu.

Ještě více je mi špatně z toho, že tyto zprávy si platíme. Když nad tím tak přemýšlím, neplatíme si vlastně za naprosté stupidity? Dokonce se teď i přikláním k názoru, že televize z nás dělá primitivy. Na závěr mě napadá otázka: „Jak jsem se na tu školu mohl jenom dostat?“

____________________________________________________________________

Bottom line: Večerní zprávy nejmenované televizní stanice se postupně stávají událostmi ze světa „šoubyznysu“. Kam až tento kanál může klesnout, aby na sebe upoutal ještě více pozornosti?

Související