Mladí Romové z celého Česka mohou získat placenou praxi v renomovaných firmách v Praze. Nadace Open Society Fund Praha ve spolupráci s Velvyslanectvím USA a Americkou obchodní komorou právě startuje třetí ročník projektu nazvaného Mladí Romové a jejich perspektivy.

Zájemci získají během několika měsíců zkušenosti z mezinárodního prostředí, které jim mohou výrazně pomoci v budoucí kariéře. Stáže jsou určené především pro pro romské studenty, ale mohou se hlásit také již absolventi středních škol a učilišť ve věku do třiceti let.

Letos chce nadace vybrat zhruba desítku mladých Romů, kteří zamíří do firem jako Prague Marriott Hotel, IBM, Zátiší Catering Group či KPMG. Uzávěrka přihlášek je v květnu. Pokud se stážista osvědčí, může získat dokonce stálou pracovní smlouvu, jako se to loni podařilo třem Romům.

„První stáž začíná teď od června a potrvá čtyři měsíce. Je to práce ve společnosti IBM, kdy stážista bude pracovat jako IT pracovník se zaměřením na technickou podporu a na testování softwaru,“ říká koordinátorka programu Marie Brendzová.

„Ostatní stáže budou spíše letní brigády, které potrvají zhruba dva až tři měsíce,“ dodává Brendzová. Do letošního ročníku se zapojily společnosti napříč obory a všechny nabízejí jednodušší, méně kvalifikované práce, u kterých je ale možné rychle kariérně postoupit.

Romové se také naučí, jak uspět při ucházení se o práci

Například gastronomická společnost Zatiší Group, která v Praze provozuje luxusní restaurace, nabízí pomocné práce v kuchyni. Celosvětový řetězec hotelů Mariott Hotels zase obsadí pozice recepční nebo číšník a servírka a stejnou praxi vypsal také luxusní hotel Radisson Blu Alcron.

„Spolupracujeme rovněž s poradenskou společností KPMG, která nyní už druhým rokem pořádá workshop pro tyto Romy, který se týká přijímacího řízení. Zájemci si zkouší přijímací testy nebo se učí napsat si životopis či absolvovat přijímací pohovor,“ popisuje Brendzová.

Romové, kteří se do projektu mohou zapojit, jsou předem pečlivě předvybráni. Předtím, než se programu zúčastní, musí na ně podat dobré reference neziskové organizace, které je znají, nebo zastupitelé města, ve kterém bydlí.

Loni se podařilo získat trvalou práci třem studentkám, které začaly pracovat v IBM a v Zátiší Group. „Chceme, aby mladí Romové, kteří úspěšně absolvují stáž a získají díky ní například i zaměstnání, působili jako pozitivní příklad pro své vrstevníky. Aby všichni viděli, že kdo se snaží, má šanci na úspěšný život,“ dodává Brendzová.

Od krájení zeleniny po asistentku šéfkuchaře 

Jednou z úspěšných absolventek byla i Veronika ze Slaného. Původně si po ukončení základní školy udělala kurz aranžérky a floristky, ale brigáda v zahradnictví, kterou se jí podařilo získat, ji nenadchla. „Až pak přišla Veronika k nám. Loni jsme vypsali v rámci tohoto projektu stáž na pomocnou sílu do kuchyně. Šlo o výpomoc se studenou kuchyní, tedy hlavně krájení zeleniny podobně,“ vzpomíná Renata Lukášová, která má v Zátiší Group na starosti catering.

„Veronika nás velmi mile překvapila. Je sice floristka, ale vaření ji neuvěřitelně chytlo. Začala s výpomocí ve studené kuchyni a nyní je asistentkou šéfkuchaře,“ usmívá se Lukášová. Dodává, že Veronika byla od začátku velice pozitivní, měla obrovské pracovní nasazení a velice dobře spolupracovala v týmu. „Díky tomu, že je otevřená, že ji vaření baví a velmi rychle se učí, dostala od nás pracovní nabídku a začala rychle kariérně postupovat,“ uzavírá Lukášová.

Související