Ministryně školství Dana Kuchtová musela ustoupit kritice. Minulý týden totiž převedla dva programy na dotace z Evropské unie na ministerstvo průmyslu. Tvrdila, že to čerpání miliard neohrozí. Ve středu ale Evropská komise zahrozila a zarazila jeden z programů těsně před schválením. Informovaly o tom Lidové noviny.

Takové pozastavení může mimo jiné znamenat, že evropské peníze budou později, než bylo původně v plánu. U některých programů dokonce hrozí i to, že se peníze nestihnou použít v daném termínu a školství o ně přijde.

Evropské komisi se nelíbilo, že Kuchtová oproti původnímu plánu převedla část pravomocí na ministerstvo průmyslu a agenturu CzechInvest. K této změně navíc došlo jen pár dní před plánovaným schválením. Kuchtová tak musela od spolupráce s CzechInvestem ustoupit a vrátit veškeré pravomoci pod ministerstvo školství.

Rozhodnutí Kuchtové z minulého týdne vyvolalo rozepři ve vládní koalici. Mluvilo se dokonce i o jejím odstoupení. To nejhlasitěji prosazovala poslankyně Michaela Šojdrová (KDU-ČSL). Ta požadovala převedení všech pravomocí zpět pod ministerstvo školství. A to Kuchtová teď udělala.

"Díky tomuto kroku - a já se vyhýbám tomu, abych řekla, že je to díky tomu, že mě poslechla - to snad s programem Vzdělání pro konkurenceschopnost nakonec dopadne dobře," řekla včera Šojdrová.

Převedení programu zpět pod ministerstvo školství není ale úplně bez problému. Úřadu totiž chybějí lidé, kteří by zajišťovali administrativu spojenou s čerpáním evropských peněz. Právě kvůli tomu Kuchtová minulý týden dohodu o převedení pravomocí podepsala. Z jejího ministerstva navíc na začátku září odešlo hned několik klíčových pracovníků.

Podle ministerstva školství však peníze v ohrožení nejsou. V tiskové zprávě, kterou včera resort vydal, se doslova píše: "Celé nedorozumění bude vyřešeno maximálně v horizontu několika týdnů." Ministerstvo navíc popírá svou vinu na tomto zdržení s tím, že k němu došlo "kvůli tlaku koaličního partnera".

Výhrady proti postupu Kuchtové jsou údajně motivovány "politickými a ekonomickými zájmy určitých skupin".

O jaké skupiny a zájmy se přesně jedná, však včera nedokázal vysvětlit ani jeden z autorů tohoto tvrzení - mluvčí ministerstva Ondřej Gabriel. "To obvinění nebudu nijak přibližovat, je tím řečeno všechno," řekl Gabriel.

Šojdrová, která minulý týden požadovala odstoupení Kuchtové, včera řekla: "Pokud mě paní ministryně přesvědčí o tom, že její úřad funguje dobře a nebude podnikat další kroky v neprospěch vzdělávání, což zatím dělá, její odstoupení žádat nebudu. Zatím o tom však nejsem přesvědčená."

Související