Na Hájkově a Klausově kritice veřejného vystupování gayů a leseb je výjimečná až forma, kterou volí a která nesnášenlivý odpor k jinému zahaluje do pseudovědeckého jazyka vycházejícího ze zdánlivě neotřesitelného předporozumění zdravého rozumu. Smysl této pseudovědy je zlovolný: ocejchovat, ponížit, urazit.

Původní deviant

Klaus a Hájek hovoří o homosexualitě jako o deviaci, přičemž slovo deviant je pro ně, jak napsala hlava státu (!) ověnčená profesorským titulem, "hodnotově neutrální". Petr Hájek přitom odkazuje na latinské slovo deviare, které znamená "odchýlit se od správné cesty". Hájek a Klaus vytvářejí dojem, že existuje jakýsi původní význam slova, který každý vzdělanec - jako jsme my, muži z Hradu z centra kritického myšlení - samozřejmě zná, a tudíž ho přirozeně používá i ve veřejném diskurzu. Je to vlastně konzervativní cesta k základu, který má být pevný jako Petrova víra.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru