Peso vůči dolaru

8%

O tolik snížila Kuba kurz konvertibilního pesa vůči dolaru a koši světových měn.

1:1

je nový kurz směnného pesa k dolaru. Dosud činil 1,08 dolaru za peso.

Kuba snížila kurz konvertibilního pesa vůči dolaru a dalším měnám o osm procent. Chce tak přilákat více deviz do země a podpořit vývoz. Vyplývá to z prohlášení centrální banky zveřejněného v oficiálním listu Granma. Konvertibilní peso (CUC) používají hlavně turisté a zahraniční firmy podnikající na ostrově.

Kurz konvertibilního pesa vůči dolaru od roku 2005 činil 1,08 dolaru za peso. Nyní bude jedna ku jedné. Banka uvedla, že k rozhodnutí jí přiměly škody po řádění hurikánů, zahraniční ekonomická krize a nestabilita na měnových trzích. Dalším důvodem bylo uvolnění restrikcí na účty u kubánských bank z roku 2008.

Kuba se nyní pozvolna dostává z vážné krize likvidity, která začala v roce 2008 a země kvůli ní zmrazila stovky milionů dolarů na účtech zahraničních společností u kubánských bank. Většinu peněz již Kuba uvolnila nebo uzavřela platební dohody, avšak zmrazení účtů poškodilo důvěru v konvertibilní peso a státní banky.

Rozhodnutí přivítali turisté a Kubánci, kteří zasílají domů peníze vydělané v zahraničí. Firmy, které dělají obchody s Kubou, si již delší dobu stěžují, že CUC je nadhodnocen.

Kuba má duální měnový systém. Konvertibilní peso se prodává za 24 běžných pesos a kupuje za 25 pesos. Banka v prohlášení dodala, že domácí směnný kurz zůstává beze změny.

CUC ani běžné peso se neobchodují na mezinárodních trzích. Pokud chce kubánská vláda koupit zboží z dovozu, musí za to zaplatit v dolarech, eurech nebo jiné tvrdé měně. Dnešní rozhodnutí banky zdraží dovoz, vláda však podle svých slov doufá, že se jí podaří zmírnit tento negativní efekt zvýšením produktivity doma. Kuba v uplynulých letech snížila dovoz potravin a dalšího zboží o více než 30 procent, napsaly agentury AP a Reuters.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru