Akciové trhy pomalu uzavírají rok, který byl pro mnohé z nich velmi úspěšný. Například americký index blue chips Dow Jones Industrials vytyčil několik nových historických maxim a společně se širším indexem Standard & Poor's 500 spějí k tomu, aby v letošním roce zaznamenaly navzdory očekávání dvojciferný přírůstek, poznamenává Patrik Müller, analytik společnosti Böhm & partner. Německý DAX si za letošní rok dokonce připíše zhruba 20procentní bodový zisk. Všechny sledované burzovní indikátory si velmi dobře vedly zejména v závěrečném čtvrtém čtvrtletí, dodává Müller.
V novém roce ale bude pro indexy těžké na tento vývoj navázat. Pro další vývoj akcií bude klíčový i vývoj trhu s bydlením v USA a ceny ropy na světových trzích. Akciové indexy jsou relativně vysoko a hlubší pokles cen ropy se v brzké době neočekává. Začátek roku poznamená stagnace nebo mírný sestup hodnot indexů.
Negativními faktory, které mohou burzy ovlivnit na začátku roku, mohou být zpomalení globálního ekonomického růstu, vysoké hodnoty burzovních indexů, nejisté kroky americké centrální banky v boji s inflací či zveřejnění malých maloobchodních tržeb na konci roku.
Konec roku je ve znamení růstu akcií a optimismu, což souvisí s vývojem americké ekonomiky. Index Dow Jones Industrial 30 dosáhl tak rekordní výše. Současně s tím poklesly ceny amerických dluhopisů, říká Pavel Kohout ze společnosti PPF. Výnos desetiletého benchmarkového státního dluhopisu vzrostl na 4,65 procenta. Znamená to, že trh neočekává v roce 2007 recesi americké ekonomiky.
V Česku provází obchodování na akciových trzích v závěru roku klesající aktivita a nižší objem obchodů. Investoři a portfolio manažeři mohou být ale s výkonností indexů ve druhém pololetí nadmíru spokojeni, uvádí Pavel Hadroušek, analytik z burzovní společnosti Fio. Začátkem roku 2007 však lze očekávat více prodejů.
Takzvaný lednový efekt se pravděpodobně konat nebude. Na pražské burze je navíc většina titulů na úrovních, kde se z pohledu poměru "riziko výkon" těžko hledá zajímavá investice. Střednědobě lze doporučit jen akcie Telefónica O2 a za určitých okolností také Komerční banky.
Zpracováno na základě exkluzívního průzkumu společnosti B.I.G. Prague

Odhady expertů

Související