Separatistická Skotská národní strana (SNP) sice vyhrála nedávné místní parlamentní volby, ale podle agentury Reuters nyní ztratila možnost vyhlásit slíbené referendum k nezávislosti Skotska. Není totiž s to vytvořit většinovou vládu.

V pětimilionovém Skotsku minulý týden po velmi vyrovnaném volebním souboji získala ze 129 parlamentních křesel SNP 47 a Labouristická strana 46 křesel. Zbylá místa v autonomním parlamentu si rozebrali konzervativci (17), liberální demokraté (16), Zelení (2) a nezávislý kandidát.

Labouristé, kteří ztratili většinu po 50 letech, nepřipadali jako partneři SNP v úvahu. Liberálové tuto možnost odmítli, jen slíbili, že v jednotlivostech, s výjimkou hlavně nezávislosti, jsou připraveni SNP podpořit proti labouristům. Podobný postoj zaujali i konzervativci.

Víceméně jednoznačnou podporu dnes vyjádřili separatistům jen Zelení, se kterými by nyní SNP měla vytvořit menšinovou vládu.

Většina Skotů je údajně proti osamostatnění
SNP v kampani slíbila uspořádat referendum do roku 2010, to nyní vypadá nemožné. "Referendum o nezávislosti nebude. V parlamentu není dost hlasů na to, aby takový zákon prošel," komentoval situaci místní politický analytik John Curtice z univerzity ve Strathclydu.

Poznamenal, že podle všech nejnovějších průzkumů je většina obyvatel proti odtržení Skotska od Británie a SNP jen doufala, že tento trend do roku 2010 zvrátí.

Pro SNP také vzniklo nebezpečí, že možnými problémy při řízení menšinové vlády může zpochybnit svou schopnost vládnout zemi, což by z nezávislosti učinilo ještě vzdálenější vizi, usoudila agentura Reuters.

Skotsko je součástí Velké Británie již 300 let. Má ale vlastní zákony a od roku 1999 parlament v Edinburghu, který rozhoduje o otázkách školství, zdravotnictví, spravedlnosti a některých daňových otázkách. Londýn si zachovává pravomoci v záležitostech týkajících se Británie jako celku, především obrany, energetiky a zahraniční politiky.