fico_oslavy_janosik_192.jpgPES Směru-SD členství pozastavila v říjnu 2006 kvůli tomu, že vytvořil koalici s nacionalisty ze Slovenské národní strany (SNS). Její předák Ján Slota je nechvalně znám svými výpady proti maďarské a romské menšině.

 

Vedení PES nyní obdrželo od Fica a Sloty dopis, v němž se oba politici jasně přihlásili k evropským hodnotám a dodržování lidských práv a respektování všech národnostních menšin, uvedl Rasmussen. Slotův podpis podle něho znamená, že na Slovensku je vládní koalice, která se zavazuje k dodržování uvedených principů. "Budeme sledovat vývoj na Slovensku, stejně jako to budeme dělat v ostatních zemích," dodal předseda PES, která sdružuje zástupce socialistických a sociálnědemokratických stran v Evropě.

 

Směr dnes potřeboval získat tři čtvrtiny hlasů, nakonec jich dostal 82 procent. Na dnešním zasedání nezazněly výhrady proti vývoji na Slovensku v posledním roce a půl, uvedl Jiří Havel (ČSSD). To je věc, která podle něho dostatečně oceňuje pokrok, který Slovensko učinilo. Prý se prokázalo, že ve slovenské politice nejsou prvky nacionalismu a že vládní koalice neohrožuje principy evropských socialistů.

 

Proti začlenění strany byli zřejmě Maďaři a Belgičané

 

Proti obnovení členství Ficovy strany se podle důvěryhodných zdrojů vyslovili zřejmě zástupci maďarských a belgických socialistů.

 

Dnešní rozhodnutí o obnovení členství Směru-SD je provizorní, oficiálně ho bude muset potvrdit sjezd evropských socialistů příští rok na jaře. Zazněly ale i hlasy, aby PES s obnovením členství počkala až do sjezdu. Podle Havla by ale nebylo správné po Směru něco chtít a nediskutovat s ním o tom.

Související