tibet-mapa-192.jpgMělo to být rázná odpověď Pekingu na tvrzení, že v Tibetu stále nepanuje klid. Pečlivě připravená cesta šestadvaceti vybraných zahraničních novinářů po Lhase se ale ve čtvrtek vymkla z rukou poté, co tři desítky mnichů hlasitě protestovaly proti porušování lidských práv a falšování informací o nepokojích.

Novináři se právě nacházeli před chrámovým komplexem Džókang, když projev úředníka čínského ministerstva zahraničních věcí na téma nepokoje přerušily výkřiky "Lhář! Tibet není svobodný. Nevěřte Číňanům, podvádějí vás". Mniši zpočátku hovořili tibetsky, záhy ale přešli do mandarínštiny, aby jim reportéři rozuměli.

Úředníci se posléze pokusili mnichy od novinářů odstrčit. Celý incident trval zhruba patnáct minut, proti demonstrantům pak zasáhla policie. 

Čtěte více o tibetské krizi

Mniši žijí v tibetských klášterech v nedostatečných životních podmínkách

Dalajlama: Pokud se nepokoje vymknou kontrole, odstoupím

Patrick French: Možná je to bůh, ale politik to není

"Popřít dalajlamu"

dalajlama192.jpgMniši před novináři popřeli, že by za organizováním protestů v čínské autonomní oblasti stál tibetský duchovní vůdce dalajlama, informovala agentura AP. "Chtějí, abychom dalajlamu popřeli, ale on s tím nemá vůbec nic společného," řekl jeden z mnichů s tím, že k protestu se odhodlali před vysokou pravděpodobnost zatčení.

Zároveň si stěžovali na přítomnost čínských vojáků v chrámu. Jednotky údajně obsadily klášter už v první den nepokojů 14. března a opustily ho až krátce před příjezdem novinářů. Úřady podle Tibeťanů dosazují do klášterů členy Komunistické strany Číny na úkor skutečných věřících.

Čínské úřady ve středu umožnily vybraným zahraničním novinářům navštívit Tibet poprvé od 20. března, kdy byli ze Lhasy vypovězeni poslední dva dopisovatelé západních médií. Peking označil jejich třídenní cestu do tibetské metropole za důkaz toho, že se situace v oblasti od nepokojů z poloviny března stabilizovala.

Mezi přítomnými novináři se nacházejí dopisovatelé Wall Street Journalu, Financial Times, USA Today či agentury AP. Ti vesměs píší, že se u Tibeťanů setkávají se strachem hovořit. "Ve vzduchu je ještě stále pach spálených budov," popsal své dojmy z Lhasy zpravodaj Financial Times.

Úřady vyzvaly novináře, aby se drželi stále ve skupině, neboť v Tibetu "ještě stále není bezpečno". Před čtvrtečním incidentem skupina navštívila místní zdravotnické zařízení a následně byla zavedena k obchodu, kde podle zpráv čínských médií uhořelo pět dívek.

Peking i nadále viní z organizování násilných nepokojů "dalajlamu a jeho kliku". Tibetský duchovní vůdce se však od násilných protestů distancoval a vyzval Peking k vzájemným rozhovorům.

lhasa-mnich530.jpg