cina_vojaci192.jpgKe třem a půl roku vězení byl ve čtvrtek v Pekingu odsouzen čínský disident a jeden z největších kritiků čínského režimu před nadcházejícími olympijskými hrami Chu Ťia. Byl podle jeho advokátů uznán vinným z protistátní činnosti.

 

Čtyřiatřicetiletému Chu Ťiaovi, který se prohlásil za nevinného a obětí státní zlovůle, hrozilo až pět let vězení. Je druhým odsouzeným disidentem v zemi v posledních deseti dnech. Před ním úřady zatkly Jang Čchun-lina, který organizoval petici s názvem "Chceme lidská práva, ne olympijské hry". Tu podepsalo mnoho zemědělců, kterým vláda zabavila pozemky kvůli olympiádě. Jejich odsouzení bezpochyby zvýší zahraniční kritiku restriktivních kroků Pekingu před srpnovou olympiádou.

 

Chu Ťia přitom proti olympiádě není. "Modlíme se za to, aby se olympijské hry uskutečnily ve svobodné Číně," psal ve svých textech.

 

Čtěte více: Čína povolila západním diplomatům návštěvu Tibetu-ZDE

 

Evropský parlament, Evropská komise i Spojené státy již dříve za Chu Ťia a jeho práva v Pekingu intervenovaly. Zatím bezvýsledně. "Jsme zděšeni tímto odsouzením. V tomto olympijském roce vyzýváme Čínu, aby využila příležitosti k ukázání co možná nejvlídnější tváře a přijetí opatření s cílem zlepšit stav lidských práv a náboženských svobod," uvedla ve čtvrtek mluvčí americké ambasády v Pekingu.

 

Chu Ťia byl zatčen již loni v prosinci poté, co dva předchozí roky strávil většinou v domácím vězení nebo v jiné formě zadržení. Teprve v únoru ale vůči němu čínské orgány vznesly obvinění. Úřady stíhají také jeho ženu Ceng Ťin-jen, která zůstává i se svým malý dítětem v domácím vězení. Oba manželé jsou vyznavači tibetského buddhismu. Podporují proto dalajlamu, který je čínskými orgány považován za nežádoucího separatistu, který podněcuje vzpouru v Tibetu.

Související