Peking nechal minulý týden do světa prosáknout zprávy, že se zmocněnci čínské vlády setkají s osobním zástupcem dalajlamy. Mluvčí duchovního vůdce Tibetu reagoval, že dalajlama nabídku k dialogu s Čínou uvítal.

Nadějné náznaky vzápětí přebily útoky čínského tisku, který dalajlamu obvinil, že chce destabilizovat Tibet. Nové útoky si nijak nezadaly s těmi, které následovaly po nedávných protestech v Tibetu.

"Klika dalajlamy použila všech možných prostředků k podkopání stability a rozvoje Tibetu," napsal list Žen-min ž'-pao, tiskový orgán Komunistické strany Číny.

Čínský list rovněž obvinil dalajlamu a jeho stoupence, že podporovali "falešné pověsti", podle nichž Čína potlačuje tibetský buddhismus. Dalajlama prý také konspiroval, aby obrátil světové veřejné mínění proti Číně.

Čtěte více

Peking dementoval

Čína viní dalajlamu ze zinscenování březnových nepokojů, které se z tibetského správního centra Lhasy rozšířily po celém Tibetu a do sousedních provincií. Při nepokojích podle oficiálních údajů zemřelo 22 lidí, tibetské exilové zdroje uvádějí až 140 mrtvých.

Podle Číny chtěl dalajlama podnícením nepokojů zdiskreditovat a sabotovat srpnovou olympiádu.

Nadějné náznaky, které vzbudila zpráva o vůli k vyjednávání, tak neměly dlouhé trvání. Nabídku k jednání, o které informovala v pátek s odvoláním na vládní zdroje agentura Nová Čína, Peking oficiálně nepopřel. Čínské ministerstvo zahraničí se ke zprávě nevyjádřilo.

"Vzhledem k dalajlamovým opakovaným žádostem o obnovení dialogu bude v nadcházejících dnech příslušné ministerstvo kontaktovat dalajlamova osobního zástupce a zahájí s ním jednání," citovala Nová Čína vládní zdroj, který si přál zůstat v anonymitě.

"Věříme, že dalajlama zastaví aktivity zaměřené na rozdělení Číny, přestane podněcovat násilí a přestane narušovat a sabotovat olympijské hry v Pekingu," doplnil vládní zdroj.

Čínské rozhodnutí bylo oznámeno během návštěvy předsedy Evropské komise Josého Manuela Barrosa v Pekingu. O záměru Pekingu také před týdnem nepřímo zpravil čínský premiér Wen Ťia-pao dopisem slovinského předsedu vlády Janeze Janšu, jehož země Evropské unii předsedá.

Dalajlama se podle svého mluvčího cítí být povinen vyřešit situaci v Tibetu. "Jediný způsob, jak vyřešit tibetské problémy, je jednání tváří v tvář s čínskými představiteli," uvedl dalajlamův mluvčí.

Od roku 2002 vedli dalajlamovi zástupci s čínskou vládou šest kol rozhovorů, která však skončila neúspěšně. Kritici Číny tvrdí, že Peking využívá rozhovory jen k vylepšení své pověsti. O skutečné řešení problémů údajně nemá zájem.

Peking navíc podmiňuje zahájení dialogu přímo s dalajlamou tím, že tibetský duchovní vůdce přestane prosazovat nezávislost Tibetu a uzná čínskou svrchovanost nad autonomní oblastí. Dalajlama už několikrát prohlásil, že usiluje jen o zavedení skutečné autonomie Tibetu v rámci Číny, nikoli o jeho samostatnost.