Roční výnosy podílových fondů prodávaných v ČR opět překonaly očekávání. U nejlepších korunových akciových fondů dosáhly 20 i více než 60 %. Ze zájmu o akcie profitovaly smíšené fondy. Nejvýkonnější vydělaly investorům asi 30 %. Zhodnocení dluhopisových premiantů přesahuje za rok 6 % a u fondů peněžního trhu dosáhl asi 2 %.

E05_51100c.gif ()


Nejvíc vydělal díky investici do akcií producentů a zpracovatelů ropy ruský akciový fond ABN AMRO IF (viz graf). Jeho roční výnos činí v eurech 88 % a v korunách o 10 % méně.

Lákavé jsou fondy s vysokým a hlavně stabilním výnosem. Češi to mají snazší - pořadí nejvýkonnějších korunových fondů se dlouhodobě příliš nemění. Stěžejní je pro ně vývoj středoevropských trhů, na které většina korunových fondů sází.

O fondu vypovídá aktivita manažera při jeho správě, tedy ukazatel obrátkovosti aktiv PTR (portfolio turnover ratio) v procentech. Vyjadřuje, jakou část portfolia obmění manažer fondu za rok. PTR tvoří nákup i prodej aktiv, jeho hodnotu je tak třeba dělit dvěma.

Zajímavé porovnání korunových fondů připravil na základě PTR za rok 2004 Roman Stuchlík z časopisu Fondshop. PTR fondu peněžního trhu Crédit Suisse dosáhlo 246,5 %, Sporoinvestu 98,6 % a IKS Peněžního trhu 54,3 %. Důležité je, aby větší aktivitě fondu, která zdražuje jeho činnost, odpovídaly jeho výnosy. U Sporoinvestu a IKS peněžního trhu, patřících dlouhodobě ke špičce, to platí, hůře je tomu u fondu Crédit Suisse.

Z dluhopisových fondů měly nejvyšší PTR Fond korporátních dluhopisů ČPI (243,6 %), Pioneer obligační (187 %) a Bondinvest (174,1 %). U akciových fondů patřil "primát" s 255,6 % ČSOB Akciovému mixu a Pioneer Akciovému fondu (195,6 %). Nejvíc obměnil portfolio Globální fond Prosperita - jeho PTR dosáhlo 331,2 %. U dalšího smíšeného fondu ČSOB Bohatství činilo 203,2 %, u veleúspěšného IKS Balancovaného jen 27,7 %.

PTR fondů je třeba porovnávat za delší dobu. Akciové a smíšené fondy bývají aktivnější než dluhopisové a peněžní. Obecně se soudí, že fondy s nejvyšším výnosem mění díky jasné strategii a výběru investic portfolio méně často. Ušetří tím za nákup či prodej aktiv, což zvyšuje jejich výnos.

Související