Češi, proslulí svým velice konzervativním přístupem ke spoření, budou mít nejspíš od prvního dubna 2006 novou šanci, jak bezpečně zhodnotit své peníze. Novela zákona o kolektivním investování, kterou nyní mají na stole poslanci, totiž ruší krutý finanční limit pro vstup do nemovitostních fondů.


Dva milióny korun už nebudou zapotřebí. Cena podílového listu otevírající bránu do "království realit" by mohla začínat u deseti tisíc korun. O tom, jak skutečně vysoký bude finanční práh, rozhodnou správci jednotlivých fondů.
Jisté je, že nový způsob investování vychází vstříc lidem, kteří si nemohou dovolit utratit veškeré úspory za koupi bytu nebo dokonce celého domu, který by pak samostatně pronajímali.


Nemovitostní fondy (které podle západních zkušeností poskytují dlouhodobě stabilní výnosy) by se mezi drobnými klienty mohly stát investičním hitem příštího roku. Tak jako například v Lucembursku, kde loni zaznamenaly proti předchozímu roku o 89 procent silnější příliv kapitálu, v Itálii o 35 a v Japonsku o 72 procent.
Rostoucí zájem zaznamenává i Německo, které má s kolektivním investováním do realit dlouholeté zkušenosti. Obrovský růst přesahující 44 procent loni zaznamenaly také skandinávské země, kde stoupá poptávka po vlastním bydlení.


Za mimořádně silným boomem nemovitostních fondů ve Španělsku je hlavně cestovní ruch. Řada tamních fondů nakoupila hotely i apartmány, které se během hlavní sezóny výhodně pronajímají.
Nové zájemce mohou v příštím roce čekat i další druhy fondů. "Objem aktiv, které spravují, poroste. Usilovná publicita o nutnosti převzít finanční odpovědnost za vlastní budoucnost a touha po vyšších výnosech udělají své," sdělil agentuře ČTK analytik Pioneer Asset Management Petr Šimčák.


"Letošní rok byl pro kolektivní investování velice úspěšný, a to díky silnému vzestupu na zdejším kapitálovém trhu. Myslím, že ani rok 2006 nebude pro fondy špatný," sdělil včera Hospodářským novinám Jiří Rusnok, ředitel penzijního připojištění společnosti ING Wholesale Banking.
Podle něj se mohou na nadprůměrné výnosy za letošní rok těšit také klienti penzijních fondů. "Budou výrazně vyšší než inflace, což je i pro konzervativní investiční nástroj velmi zajímavé," dodal Rusnok. Češi budou podle něj mít koncem roku 2005 na svých soukromých penzijních účtech 110 - 120 miliard korun.


Domácí otevřené podílové fondy koncem listopadu spravovaly majetek za 132,6 miliardy korun, ve fondech zahraničních bylo koncem září dalších 84 miliard, takže ve fondech už Češi mají úspory za skoro čtvrt biliónu korun.
Jak ukazují průzkumy, Češi stále pomíjejí akciové podílové fondy, které sice skýtají vysoký výnos, ale zároveň jsou ale mnohem rizikovější než například fondy peněžního trhu.


Akciové fondy by mohly v příštím roce v závislosti na skladbě konkrétního portfolia zhodnotit peníze o pět až dvacet procent, odhadují experti z ČSOB Asset Management. Pro smíšené fondy s rovným zastoupením akcií a dluhopisů předpovídají výnos 5,5 - 6,5 procenta. Fondy spravující české dluhopisy by mohly předvést tříprocentní výkon. Nejslabší už tradičně budou fondy peněžního trhu - kolem 2,5 procenta.


051228-18b.gif ()