Přesně 21. dubna, to je den, kdy letos na účty stavebních spořitelen připlynou ze státní kasy peníze na podporu spoření. Sdělilo to včera Ministerstvo financí.
"Termín připsání státní podpory zveřejňujeme vůbec prvně v historii spoření. A to proto, abychom klientům umožnili porovnat postup jednotlivých stavebních spořitelen a ověřit si plnění příslibů, které některé z nich daly," řekl včera náměstek ministra financí Tomáš Prouza.
Stavební spořitelny zažádaly v loňském roce ministerstvo financí o vyplacení rekordní státní podpory stavebního spoření ve výši 15,4 miliardy korun.
Předloni stát klientům stavebních spořitelen přispěl částkou 13,2 miliardy, v letošním roce plánuje na podporu vyplatit 14,8 miliardy korun.

Po nezbytných kontrolách MF státní podporu na účty stavebních spořitelen připíše 21. dubna. Podle současného zákona mají spořitelny měsíc na to, aby připsaly státní podporu na účty svých klientů.
"Podle novely zákona, kterou nyní projednává sněmovna, budou stavební spořitelny muset přiznat klientům úroky z poskytnuté státní podpory již den po připsání na jejich účet," dodal náměstek ministra financí Tomáš Prouza.

Hospodářské noviny loni poukázaly na to, že některé spořitelny připisují klientům státní podporu až s měsíčním zpožděním, a vylepšují si tak své hospodaření. Tento přístup kritizoval i finanční arbitr Otakar Schlossberger, podle kterého je v rozporu se zákonem o platebním styku.
Změna pravidel pro připisování státní podpory se má stát součástí připravované novely zákona o stavebním spoření. Novelu projednává Poslanecká sněmovna a stát chce, aby začala platit od letošního 1. května.

Smlouvu se stavební spořitelnou má zhruba 5,5 milionu Čechů. Spořitelny loni poskytly úvěry na bydlení asi za 110 miliard Kč.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru