Konečná cena zájezdu může nepříjemně překvapit

Klienti cestovních kanceláří, které zlákaly ke koupi zájezdu výrazné slevy, mohou být při konečném vyúčtování ceny nepříjemně zklamáni.
U naprosté většiny českých cestovních kanceláří je totiž sleva vypočítávána ze základní ceny zájezdu, do níž nejsou zahrnuty další taxy a poplatky.
Patří k nim například takzvané bezpečnostní taxy, palivové příplatky, letištní taxy, povinné pojištění zařízené cestovní kanceláří, tzv. místní poplatky nebo bakšišné, tedy poplatek k uhrazení tzv. bakšiše v arabských zemích. Dodatečné platby vyčleněné z vlastní ceny zájezdu mohou v některých případech tvořit až 30 procent celkové ceny. Tuto skutečnost kritizovalo již v létě Sdružení obrany spotřebitelů (SOS), které tvrdí, že taková praxe je v rozporu s předpisy na ochranu spotřebitele, právní úpravou ochrany soutěže i evropskou legislativou. Podle mluvčí sdružení Ivany Pickové se od té doby ale příliš věcí k lepšímu nezměnilo. "Je dokonce možné, že na jednu cestovní kancelář v této souvislosti podáme žalobu. O kterou se konkrétně jedná, ale prozradit nemohu," říká.

Související