pobalti-mapa-192.jpgLotyšský premiér Ivars Godmanis v úterý oznámil "drastickou přestavbu" své vlády. Mimo jiné se má počet ministrů snížit z dosavadních 18 na 11 a odpovídající resorty mají být sloučeny. Během příštích dvou týdnů chce Godmanis vyjednat podrobnosti změn s koaličními partnery, poměr sil v čtyřčlenné koalici má však po redukci kabinetu zůstat stejný. Opatření jsou součástí lotyšské reakce na mezinárodní finanční krizi, která tuto pobaltskou republiku tvrdě zasáhla.

Dalším podnětem k přestavbě vlády je údajně nespokojenost s některými resorty a jejich šéfy. Dokonce i lotyšský prezident Valdis Zatlers požadoval v pondělí "vyvodit důsledky ze selhání" některých ministerstev v souvislosti s ožehavou hospodářskou situací, do níž se země kvůli mezinárodní finanční krizi dostala. Podle agentury DPA však současně premiéru Godmanisovi vyslovil plnou důvěru.

Čtěte také

Lotyšsko očekává v nejbližších dnech zelenou pro mezinárodní úvěry v celkové výši několika miliard eur. Aby se pro ně uvolnila cesta, schválil v pátek lotyšský parlament snížení výdajů z dosavadního státního rozpočtu o téměř 20 procent, což představuje asi sedm procent HDP. Úsporný balíček zahrnuje mimo jiné zvýšení sazby DPH z 18 na 21 procent a krácení příjmů ve veřejném sektoru. Výše zahraniční pomoci zatím nebyla stanovena, vláda však očekává, že to bude až šest miliard dolarů (asi 117 miliard Kč). Pomoc mají spolu poskytnout Mezinárodní měnový fond a Evropská unie.

V minulosti se lotyšské ekonomice velmi dařilo

Lotyšská ekonomika, v minulých letech jedna z nejrychleji rostoucích v Evropě, utrpěla ve třetím čtvrtletí pokles o čtyři procenta a propad rozpočtových příjmů těžce zasáhl státní finance. V situaci výrazně rostoucího rozpočtového deficitu musela vláda převzít a sanovat banku Parex Bank, která se stala terčem hromadných výběrů vkladů. Evropská unie dala najevo, že je připravená pomoci jen tehdy, pokud lotyšská vláda "hodnověrně projeví silné odhodlání zavést přísný a věrohodný nápravný program, který by podpořil udržitelnost platební bilance země".

Související