Nejistá politická situace a převažující negativní zahraniční sentiment stály za oslabením pražské burzy na úvod týdne. Hlavní index PX 50 klesl o 1,12 procenta na 1162 bodů a index PX-D zakončil o 1,1 procenta níže na 2807 bodech. Aktivita byla ve srovnání s předchozími dny klidnější.

Největší ztráta postihla Komerční banku, která dnes zveřejnila hospodářské výsledky. Akcie ubraly 2,77 procenta na 3270 korun. ČEZ spadl o 2,38 procenta na 409,4 koruny, Zentiva si pohoršila o 1,76 procenta na 867 korun.
Privatizovaný Český Telecom sestoupil o 0,41 procenta na 413,8 koruny, zatímco dopoledne byl výše o 0,8 procenta na kurzu takřka 419 korun. Závazné nabídky na koupi 51procentního státního podílu v Telecomu podaly všechny čtyři firmy, které v minulých týdnech prováděly hloubkovou kontrolu, tedy Belgacom, Swisscom, Telefónica i konsorcium s France Télécom.
Zmíněné hlasování o nedůvěře vládě může privatizaci Telecomu ovlivnit.

Jedním z mála rostoucích titulů byl Philip Morris. Akcie Unipetrolu uhájily hodnotu 142 Kč.

"Očekáváme, že kurz koruny, dluhopisy a v menší míře akcie zůstanou do pátečního hlasování o nedůvěře vládě pod mírným prodejním tlakem," předpokládal Jan Schiesser ze společnosti Atlantik finanční trhy.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru