Světové ceny ropy se po úterním výstupu nad 54 dolarů příliš nemění a nad touto hranicí se nadále drží. Trh jednak vyhodnocuje informace o pomalejším růstu čínské ekonomiky, jednak čeká na zprávu o stavu zásob ropy ve Spojených státech. Očekává se, že zásoby ropy v USA minulý týden opět mírně vzrostly.

Americký Úřad pro energetické informace zveřejní zprávu o stavu zásob ropy v 17:30 SELČ.

"Pokud se dočkáme dalšího silného růstu zásob surové ropy, budete si muset začít myslet, že všechny ty velké fondy se svými pozicemi na konci čtvrtletí znervózní," podotkl k situaci na trhu analytik australské banky Commonwealth Bank of Australia David Thurtell. Trh čeká, že zásoby ropy minulý týden v USA vzrostly o zhruba 2,2 milionu barelů.

 

Kolem poledne SELČ se barel americké ropy West Texas Intermediate prodával za zhruba 54,10 USD a byl mírně levnější než v úterý večer. Cena je už dost vzdálena rekordní hodnotě 57,60 USD, na které byla 17. března. Severomořská ropa Brent se prodává asi za 53,10 USD a proti úterý ještě mírně zdražila.

 

Od začátku letošního roku se ceny ropy zvýšily o 25 procent a částečně má na jejich růst vliv slabý dolar. Investiční fondy tak začaly přelévat peníze z dluhopisů do komodit. Analytici ale nyní začínají tvrdit, že pokud zásoby ropy v USA dál porostou, některé fondy se mohou začít z ropy stahovat.

 

Ceny ropy žene vzhůru především vysoká poptávka v zemích jako jsou Čína, Indie nebo Spojené státy. Někteří analytici tvrdí, že růst čínské ekonomiky se možná zpomalí více, než se nyní očekává. Jiní analytici jsou přesvědčeni, že i když růst ekonomiky výrazně zpomalí, vysoká poptávka po ropě se v Číně udrží, protože nižší růst neznamená pokles.

 

Ceny ropy v dolarech za barel:

                                    30.3.      29.3.

                                 (11:40 SELČ) (závěr) 

Londýn - IPE, Brent - květen       53,08       53,03 

New York - NYMEX, WTI - květen     54,12       54,23

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru