***HLAVNÍ ZPRÁVY***
Premiér Gross se obrátil dopisem na členy celostátní konference KDU-ČSL, kteří odpoledne rozhodnou o setrvání lidovců ve vládě. Apeloval na odpovědnost obou stran za plnění programového prohlášení vlády a vývoj v ČR. Vyjádřil přesvědčení, že sociální a křesťanští demokraté dokážou plnit koaliční závazky společně.grossnemecMMS.jpg
Užší vedení KDU-ČSL - celostátní výbor - doporučil celostátní konferenci strany, aby lidovci odešli z vlády premiéra Grosse a v pátek hlasovali pro nedůvěru jeho kabinetu. Za nejlepší řešení by přitom křesťanští demokraté považovali pokračování současné koalice, ovšem s jiným premiérem.
*
Předseda KSČM Grebeníček po schůzce s premiérem Grossem naznačil možnost, že poslanci jeho strany nebudou v pátek hlasovat proti vládě. Uvedl, že komunisty více zneklidňuje Modrá šance ODS než chyby, které vytýkají vládě.grebenicekMMS.jpg
NKÚ zjistil nedostatky při hospodaření s penězi ze státního rozpočtu u ministerstva financí, některých penzijních fondů a národního bezpečnostního úřadu. MF podle zprávy úřadu například neuplatňovalo v minulých letech vůči penzijním fondům sankce za pozdní vracení státních příspěvků, přestože mělo potřebná data ve svém informačním systému k dispozici.
*
Nemocný papež Jan Pavel II. začal být vyživován sondou, kterou mu lékaři zavedli nosem do žaludku. I tak se papež dnes objevil za oknem své vatikánské pracovny a požehnal věřícím na Svatopetrském náměstí.papezMMS.jpg
***VÝVOJ MĚN***
Česká měna posílila o více než dvacet haléřů a vrátila se pod hladinu 30,00 Kč za euro. Okolo 17:00 koruna končila obchodování na 29,98 Kč/EUR. Vývoj na politické scéně trh ignoroval.
*
K dolaru kurz zpevnil o dvacetník na závěrečných 23,13 Kč/USD.graf303MMS.jpg
***FINANČNÍ NOVINY***
Stát údajně pravděpodobně neotevře obálku s nabídkou konsorcia France Télécomu a finančních investorů Blackstone/CVC/Providence na koupi majority v Českém Telecomu. Důvodem je prý podmínka konsorcia, že konečná cena, kterou zaplatí, bude závislá na ceně akcií vykupovaných při povinné nabídce na odkup od minoritních akcionářů.francetelecomMMS.jpg
RM-Systém pozastavil obchodování s akciemi společnosti Vodovody a kanalizace Hradec Králové. Důvodem byly zprávy související se vstupem strategického investora, oznámil RM-Systém na webových stránkách.
*
Akciový trh RM- Systému výrazně zrychlil sestup. Ztráty nejobchodovanějších akcií ČEZ a Unipetrolu byly pětiprocentní, cenový index třiceti emisí PK 30 odepsal 3,56 procenta na 1629,59 bodu. Celkové obchody s cennými papíry stouply nad roční průměr na 26,2 milionu korun z úterních 15,7 milionu korun.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru