Podnikatelé ve stavebnictví, maloobchodu či turistických službách z obcí do pěti tisíc obyvatel mají možnost získat od počátku dubna výhodnější úvěry než dosud. Pevná roční úroková sazba bude jedno procento a maximální doba splatnosti až deset let. O peníze mohou žádat i firmy s kratší než tříletou historií, řekl na tiskové konferenci ředitel Českomoravské záruční a rozvojové banky Ladislav Macka.

Podpora podnikatelů je součástí programu Progres, který banka začala nabízet letos. Startovací podmínky ale byly přísnější. Úroková sazba činila tři procenta, doba splatnosti úvěru mohla být nejvýše osmiletá, podpora byla zaměřena jen na zpracovatelský průmysl a peníze mohly získat jen firmy existující tři a více let.

Podnikatel může získat až 25 milionů korun. Banka podpoří nejvýše polovinu jeho projektu, například výstavbu a rekonstrukci budov či pořízení strojů a zařízení. Pro zajištění stačí ČMZRB směnka.

ČMZRB je státní rozvojovou bankou pro podporu malého a středního podnikání, infrastruktury a další části ekonomiky vyžadující veřejné zdroje. Loni banka poskytla jen ze státního rozpočtu podnikatelům 4152 záruk, úvěrů a finančních příspěvků v objemu 2,34 miliardy korun. Další pomoci poskytuje z fondů EU.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru