***HLAVNÍ ZPRÁVY***
Výkonný výbor KSČM dnes doporučil poslaneckému klubu strany, aby se jeho členové při pátečním parlamentním rozhodování o vyslovení nedůvěry vládě zdrželi hlasování.
*
Komunisté budou požadovat odchod premiéra Stanislava Grosse. V rozhovoru pro BBC to řekl první místopředseda strany Vojtěch Filip. Rozhodl o tom podle něj výkonný výbor strany.kscmMMS.jpg
Tři lidovečtí ministři oficiálně podali demisi. Zatímco ministr zahraničí Svoboda ji předal premiérovi osobně, ministr dopravy Šimonovský i šéf resortu životního prostředí Ambrozek vyslali na úřad vlády své podřízené.
*
Senát schválil zákon o podpoře obnovitelných zdrojů energie beze změn. Norma má garantovat provozovatelům malých elektráren odběr elektřiny za pevné výkupní ceny po dobu 15 let.vetrnaelektrarnaMMS.jpg
Pákistán provedl další úspěšnou zkoušku své rakety krátkého doletu Abdalí, která je schopna nést jadernou hlavici. Střela Abdalí, jež je první verzí rakety Hatf-2 a má dolet 180 kilometrů, byla vypuštěna z blíže neupřesněné lokality. O testu byly prý podle již zavedené praxe předem informovány všechny státy sousedící s Pákistánem.
***VÝVOJ MĚN***
Česká měna odpoledne oslabila k hladině 30,00 Kč za euro, kde po 17:00 obchodování končila. Důvodem bylo rozhodnutí centrální banky o snížení úrokových sazeb.graf303MMS.jpg
K dolaru se koruna před závěrem vrátila na úvodní kurz 23,15 Kč/USD.

***FINANČNÍ NOVINY***
RM-Systém rázně obrátil směr a po silném růstu získal zpět téměř celou středeční drtivou ztrátu. Největší podíl na vzestupu měl privatizovaný Český Telecom, který se zvedl o výrazných 7,35 procenta na 431 korun. Cenový index PK 30 přidal 3,14 procenta na 1680,71 bodu.graf313bMMS.jpg
Cena americké lehké ropy se během dnešního obchodování vrátila nad 55 dolarů za barel. Investiční fondy totiž obnovily nákupy po zprávě o nižších zásobách benzinu ve Spojených státech a poklesu dolaru.
*
Španělský operátor Telefónica, který zvítězil v tendru na koupi 51 procent Českého Telecomu, ve své nabídce uvedl, že nehodlá prodat dceřinou firmu Telecomu Eurotel. Společnost neuvažuje ani o tom, že převede splácení kupní ceny na Český Telecom, což by znamenalo významné zadlužení tuzemského dominantního operátora.5telecomMMS.jpg
Telecom od dubna sníží paušální poplatek za bezplatné volání o víkendech a mimo špičku a rozšíří dobu, kdy bude možné tyto tarify používat. Firma zároveň až o čtvrtinu sníží hovorné v rámci těchto cenových programů.
*
EU začne od 1. května zatěžovat vybrané americké zboží dodatečným dovozním clem až do 15 procent jeho hodnoty. Unii vadí, že Američané přes opakované urgence nezměnili zákony, které podle EU daňově zvýhodňují americké podniky. 

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru