***HLAVNÍ ZPRÁVY***
Lidovecké ministry by mohli ve vládě nahradit poslanec ČSSD Radko Martínek na postu ministra životního prostředí, nynější velvyslanec ČR při Evropské unii Jan Kohout jako nový ministr zahraničí a výkonný ředitel Fondu dopravy Pavel Švagr ve funkci ministra dopravy.31_3_grossMMS.jpg
Premiér Gross předal prezidentovi Klausovi demise tří lidoveckých ministrů. Prezident demise formálně převzal, s jejich přijmutím však podle svých slov vyčká do pátečního hlasování o nedůvěře vládě, pak rozhodne o dalším postupu.
*
Drtivá většina poslanců KSČM chce v pátek podržet vládu a zdržet se hlasování při rozhodování o nedůvěře kabinetu. Pokud ale nebudou spokojeni s očekávaným pátečním projevem premiéra Stanislava Grosse v parlamentu, mohli by se znovu sejít a svůj postoj přehodnotit. Po jednání poslaneckého klubu KSČM to novinářům řekl šéf komunistických poslanců Pavel Kováčik.kovacikMMS.jpg
Koaliční síly v Iráku zneužívaly jako válečný nástroj zásobování potravinami a kontrolu přístupu k vodě. Uvádí se to ve zprávě, kterou předložil Komisi OSN pro lidská práva v Ženevě její zvláštní zpravodaj pro právo na výživu Jean Ziegler.
*
Nové kyrgyzské vedení je legitimní, ale mělo by spolupracovat se svrženým prezidentem Askarem Akajevem. V kyrgyzské metropoli Biškeku to řekl předseda Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) Dimitrij Rupel.rupelMMS.jpg
V americkém státě Florida zemřela po 15 letech života v komatu Terri Schiavová, kterou lékaři před 13 dny odpojili od umělé výživy. Schiavová, které bylo čtyřicet jedna let, utrpěla před 15 lety v důsledku srdeční zástavy vážné poškození mozku a v činnosti zůstaly jen její základní životní funkce.
***VÝVOJ MĚN***
Dolar odpoledne oslabil na denní minima k euru a dostal se k hranici 1,30 USD. Reagoval tím na nové údaje o vývoji inflace v USA, které dopadly vesměs podle očekávání. V 17:00 SELČ dolar k euru klesl na 1,2984 USD ze středečního závěru 1,2934 USD.graf313cMMS.jpg
Průměrný kurz rublu s vypořádáním příští den oslabil na 27,8548 z předchozích 27,8256 rublu za dolar.
***FINANČNÍ NOVINY***
Akcie na západoevropských trzích oživily jen nepatrně, protože většinu zisků ke konci obchodování smazal prudký růst cen ropy a smíšené údaje z USA. Předtím se hlavní indexy dostaly nejvýše za dva týdny. Index FTSEurofirst 300 v závěru stoupl o 0,1 procenta na 1086,3 bodu a ještě méně získal užší index DJ Eurostoxx 50.
*
Středoevropské akciové trhy během dnešního obchodování převážně posilovaly. Nejlépe si vedla pražská burza, která si připsala téměř tři procenta. Hodnota regionálního indexu CESI, jenž zahrnuje vybrané emise z pěti trhů střední Evropy, se zvýšila o více než dvě procenta na 2505,88 bodu.graf313dMMS.jpg
Na konci londýnského obchodování cena zlata stoupla na 427,65 dolaru za troyskou unci, necelý 
dolar nad středeční newyorský závěr 426,95 USD. Ještě výrazněji rostly ceny ostatních drahých kovů.
*
Akcie Českého Telecomu na pražské burze stouply o výjimečných 8,29 procenta na více než čtyřletý rekord 433,5 koruny. Zájem investorů způsobila podle obchodníků privatizační nabídka španělské Teléfoniky, v přepočtu 502 korun na akcii.
*
Český Telecom oznámila plánovaný upgrade software na datových uzlech své páteřní a okrajové IP sítě. Instalace nového software se projeví krátkými výpadky datových služeb mezi desátou hodinou večerní a šestou hodinou ranní v noci z pátku na sobotu a ze soboty na neděli tento víkend.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru