Banky půjčky zatím nezlevní

Krok České národní banky, která včera snížila úrokové sazby o čtvrt procentního bodu na dvě procenta, k novému kolu zlevňování půjček bezprostředně nepovede. Tento vývoj potvrzují analytici i první reakce jednotlivých bank.
Peněžní ústavy totiž včerejší rozhodnutí ČNB v úrocích u sazeb na víceletých úvěrech už promítly v minulých dvou týdnech, kdy tržní sazby v jeho očekávání už klesaly. Proto po včerejšku další snížení tržních sazeb nelze čekat.
Významněji ale nezlevní ani krátkodobé půjčky. Taková úprava je pro peněžní domy administrativně náročná a změna úrokové sazby v řádu desetin procenta bankéřům příliš nových klientů nepřivede. Impulsem k hromadnějšímu zlevňování krátkodobých půjček by mohlo být rozhodnutí některé banky, která by chtěla získat nové klienty. Konkurence by pak přinutila ke zlevňování i další hráče.
Takový vývoj však připadá v úvahu až s určitým časovým odstupem. Podle mluvčího ČSOB Pavla Hejzlara banka případně zareaguje do dvou týdnů. "Pokud mezitím dojde ke snížení sazeb na mezibankovním trhu, pak se nejdříve zlevní úvěry podnikatelům, protože jsou navázané na pohyblivou sazbu," řekl Hejzlar. Podle něj nelze příliš počítat s poklesem sazeb u hypoték. "Je otázka, zda může vzniknout prostor ke snížení, když úroky hypoték šly v posledních měsících tak dolů. Bude ale záležet na reakci konkurence," připustil Hejzlar. Mluvčí Raiffeisenbank Tomáš Kofroň potvrdil, že výraznější změny v úrocích nelze předpokládat. K mírnému poklesu může dojít u krátkodobých vkladů a úvěrů. Nevyloučil ani zlevnění hypoték s kratší dobou splatnosti.
Rozhodnutí o posunu úrokových sazeb zatím padlo u České spořitelny. Podle mluvčí Kláry Gajduškové ústav zřejmě sníží úroky z vkladů. Při posledním snižování úrokových sazeb totiž banka snížila úroky u úvěrů. Nyní chce obě sazby dorovnat. HVB Bank o desetinu procentního bodu sníží od 15. dubna úroky na hypotékách s delší dobou splatnosti. Podle Jiřího Doubravského z HVB Bank jde ale o chystaný krok, který s včerejším rozhodnutím ČNB nesouvisí.
Další vlna zlevňování půjček se dá čekat, pokud finanční trhy dospějí k názoru, že ČNB v příštích měsících sníží své sazby ještě jednou. "Takové spekulace by mohly vést k dalšímu poklesu tržních sazeb a pak i sazeb komerčních bank. K čemu finanční trhy dospějí, bude jasné až za několik dní," uvedla Markéta Šichtařová ze společnosti Next Finance.
S okamžitou reakcí bank nepočítá ani Helena Horská z Raiffeisenbank: "Když ČNB naznačí, že nízké sazby ponechá jen krátkodobě, pak banky své současné úroky ponechají beze změny".

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru