***HLAVNÍ ZPRÁVY***
Hlasování o nedůvěře vládě vyvolali podle Vlastimila Tlustého občanští demokraté proto, že Stanislav Gross podle nich ztratil důvěryhodnost. Podle ODS mu nevěří 80 procent české veřejnosti a také podstatná část politické reprezentace. ODS také kritizuje, že Gross slibuje hory doly komunistům jen proto, aby se udržel u moci.tlustyMMS.jpg
Vicepremiér a ministr spravedlnosti Pavel Němec (US-DEU) letos v lednu založil poradenskou firmu BPN. Zákon o střetu zájmů přitom členům vlády výslovně zakazuje podnikat. Němec se tak dostal do konfliktu se zákonem.
*
Ode dneška vstupuje v platnost novela občanského soudního řádu. Norma omezuje možnost odvolacích soudů vracet případy soudům nižší instance a zavádí poplatky za takzvaná předběžná opatření.klicMMS.jpg
Nové znění zákona o ČT ukládá televizi mimo jiné povinnost organizačně oddělit činnosti související s poskytováním veřejné služby v oblasti vysílání od podnikatelských aktivit; pro oba druhy činnosti také povede oddělené účetnictví.
*
Jan Pavel II. byl ráno postižen zástavou srdce a jeho stav je podle Vatikánu kritický. Poté, co ho večer postihla infekce močových cest, propukla otrava krve a nastala zástava srdce. Svatý otec je klidný, v jeho soukromém apartmá mu pomáhá lékařský tým.1_4_papezMMS.jpg
Rada Světové banky jednomyslně zvolila za nového prezidenta této instituce dosavadního náměstka amerického ministra obrany Paula Wolfowitze. Boj s chudobou ve světě tak bude vést jestřáb z Pentagonu, který se velkou měrou zasadil o svržení diktatury Saddáma Husajna v Iráku.
***VÝVOJ MĚN***
Dolar ve čtvrtek oslabil na 107,10 JPY ze středečního newyorského závěru 107,47 JPY.graf14bMMS.jpg
Euro vůči dolaru posílilo na 1,2958 USD ze středečních 1,2921 USD a vůči jenu zůstalo na 138,84 JPY.

***FINANČNÍ NOVINY***
Akcie předních amerických korporací šly ve čtvrtek dolů a první čtvrtletí uzavřely se ztrátami všech hlavních indexů. Dow Jonesův index oslabil o 37,17 bodu na 10.503,76 bodu a za celé čtvrtletí se tak jeho hodnota snížila o 2,6 procenta. Index technologického trhu Nasdaq za čtvrtek klesl o 6,44 bodu na 1999,23 bodu.graf14MMS.jpg
Americká společnost Qwest Communications International zvýšila nabídku na převzetí konkurenční firmy MCI na devět miliard dolarů. Zesílila tak boj s hlavním rivalem Verizon Communications, který za MCI nabízí asi 7,6 miliardy dolarů.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru