Zatímco u bezhotovostních plateb, a to po celém světě, platí, že majiteli karty není strháván žádný poplatek, u výběrů z bankomatů je tomu jinak. Poplatky spojené s touto operací se velmi odlišují podle toho, jaký bankomat klient pro výběr využije. Uvážlivým používáním bankomatů mohou lidé ušetřit desítky korun měsíčně. Základem jsou výběry především z bankomatové sítě banky.
Ačkoliv karty nesou přívlastek "platební", stále nejvíce lidí je využívá především k výběrům hotovosti z bankomatu. Nejhorší, co může klient činit, jsou časté výběry malých částek z cizích bankomatů (bankomatů jiných tuzemských bank). Téměř u všech bankovních domů platí, že pokud klient použije takový bankomat, zaplatí výrazně více. U majitelů karet vydaných Komerční bankou činí rozdíl 29 korun. Šest korun stojí výběr z domácího bankomatu, 35 korun pak hotovost z jiného bankomatu.
V případě platebních karet České spořitelny se jedná o rozdíl minimálně 19 korun a klienti ČSOB zaplatí u cizího bankomatu o 20 korun více.
Aby člověk zbytečně neplatil vysoké poplatky za získávání hotovosti z bankomatů, je třeba vybírat uvážlivě. Jeden až dva výběry za měsíc, a to v takové výši, aby hotovost pokryla všechny nezbytné výdaje - tak to jsou nejčastější doporučení odborníků.
Jednou z cest, jak v rámci používání bankomatů se dá ušetřit, jsou balíčková konta. Některá z nich totiž obsahují určitý počet bezplatných hotovostních výběrů z bankomatů v měsíci. Pohybuje se od dvou až do pěti hotovostních výběrů měsíčně. Každé další použití bankomatů nad rámec tohoto počtu je pak již standardně zpoplatněno. Lidé ale i v těchto případech musejí pamatovat, že bezplatné výběry se vesměs vztahují pouze na použití domácí bankomatové sítě.
Celkové náklady na výběr hotovosti z bankomatu ovlivňuje také cena platební karty (poplatek za vedení karty). V rámci nejlevnějších karet se jedná o poplatek od 150 do 300 korun ročně.
Získat platební kartu by pro nikoho neměl být žádný problém. Stačí si pouze založit účet v bance a požádat o její vydání. Pro nejrozšířenější elektronické platební karty Visa Electron a Maestro přitom není nutné splnit nějaké zvláštní požadavky. Navíc klienti mají na výběr z velkého počtu balíčkových účtů, v rámci kterých jsou karty často cenově zvýhodněny. Elektronické platební karty jsou v nabídce každé banky.
V České republice dominují v důsledku dřívějšího zavedení debetní platební karty. Pro ně platí, že jsou napojeny na bankovní účet. Klienti, kteří využívají pouze tyto klasické platební karty, musí na svém bankovním účtu udržovat určitý objem peněz. V opačném případě transakci s platební kartou (platbu nebo výběr z bankomatu) není možné uskutečnit.
Platební kartu je možné považovat za vstupní klíč k běžnému nebo úvěrovému účtu. Lidé by proto na své karty měli být velmi opatrní. Dostane-li se totiž platební karta do rukou znalého a zkušeného podvodníka, může klientovi vzniknout velká škoda. Obranou proti zneužití je pouze opatrnost a rychlé ohlášení krádeže či ztráty vydavatelské bance.
Obyčejnou platební kartu s magnetickým proužkem není až tak složité zneužít. Není-li při placení zadáván PIN, jedinou kontrolou vedle autorizace zůstává podpis držitele. Obchodník by sice měl na místě pečlivě zkontrolovat, zda se podpisy na kartě a účtence shodují, v mnoha případech to ale není pravidlem. Pokud odcizená platební karta není v okamžiku transakce ještě zablokována, stačí jen dobře napodobit podpis skutečného majitele a platba se může uskutečnit.
Okamžik nahlášení krádeže či ztráty karty je proto velmi důležitý. Odvíjí se od něj doba, kdy za případné zneužití nese odpovědnost klient a kdy vzniklá škoda přechází na banku. V případě krádeže a ztráty karty by klient neměl na nic čekat a neprodleně kontaktovat svoji banku.
S platební kartou by klient měl zacházet stejně opatrně jako s hotovými penězi. Vedle pečlivého utajení kódu karty by držitelé měli být velmi obezřetní zvláště v okamžiku výběru hotovosti z bankomatu. Je dobré sledovat okolí, zda se v blízkosti nevyskytují nějaké podezřele vypadající osoby, jež by mohly platební kartu nebo peníze odcizit.

Cenové srovnání nákladů spojených s výběry hotovosti z bankomatů
Související