***HLAVNÍ ZPRÁVY***
Podle vyjádření premiéra Jiřího Paroubka nahradí vicepremiéra pro ekonomiku Martina Jahna ve funkci předseda dozorčí rady ČEZ a bývalý šéf Fondu národního majetku Jiří Havel. Dodal, že jeho přesný nástup zatím není stanoven na 1. leden, zmínil se však, že to bude někdy počátkem ledna. Již jsem zaslal dopis prezidentovi republiky, oznámil Paroubek.Havel_Jmms.jpg ()
Ministerstvo pro místní rozvoj navrhlo, že na regeneraci panelových sídlišť by z prostředků EU mohly jít v letech 2007 až 2013 ročně jedna až dvě miliardy korun, sdělil ministr pro místní rozvoj Radko Martínek. Návrh ještě musí posoudit vláda a Evropská komise. Náklady na opravy bytů a domů na sídlištích se v ČR odhadují na 300 až 400 miliard korun. Na opravy poskytuje prostředky zatím především Státní fond rozvoje bydlení, který má v příštím roce na tyto účely určeno 400 milionů korun.--A--panelak-MMS.jpg ()
Případ údajného podplácení poslance Zdeňka Kořistky byl šéfkou ostravského okresního státního zastupitelství Tamarou Kornasovou už podruhé odložen. Stalo se tak po výslechu svědka, spisovatele Ladislava Sommera, který tvrdí, že vyslechl rozhovor, v němž měla padnout nabídka desetimilionového úplatku ze strany poradce šéfa ODS Marka Dalíka a lobbisty Jana Večerka. Kornasová však označila svědkovu výpověď za rozporuplnou a nepravdivou a případ odložila. Sommer se policii sám asi rok po začátku úplatkářské kauzy přihlásil.soudMMS.jpg ()
Na vánoční návštěvu britských jednotek v Iráku ve čtvrtek nečekaně přiletěl britský premiéra Tony Blair. Podle tiskových agentur má v jihoirácké Basře promluvit k příslušníkům britského kontingentu a jednat o budoucnosti Iráku po nedávných parlamentních volbách.
***VÝVOJ MĚN***
Koruna během obchodování mírně posílila. Vůči euru přidala několik haléřů na 28,91 Kč/EUR. Po zbytek roku by měla koruna zůstat v pásmu 28,85 až 29,15 Kč/EUR. k dolaru korigovala ztráty předchozích dnů a dostala se na 24,44 Kč/USD.2212_II.jpg ()
***FINANČNÍ NOVINY***
Na zprávu ropného gigantu Shell o pozastavení vývozu suroviny z Nigérie kvůli útoku na ropovod na jihu země trh reagoval zvýšením cen, které se vyšplhaly nad 59 dolarů za barel. Cena americké lehké ropy se kolem 11:45 SEČ zvýšila o 47 centů na 59,03 dolaru za barel. Severomořská ropa Brent ve stejnou dobu zdražila o 52 centů na 57,24 dolaru.30-8_shellMMS.jpg ()
Poslední zasedání bankovní rady České národní banky nepřinesl v otázce zvyšování základní úrokové sazby žádnou změnu. ČNB ponechala sazbu na dvou procentech, jak předpokládali analytici. Ti očekávají růst až během příštího roku. Ekonomický vývoj podle analytiků ukazuje, že riziko rostoucí inflace je menší, než centrální banka odhadla v poslední prognóze. V lednu proto očekávají přehodnocení a prognózu nižšího růstu cen.
Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru