***HLAVNÍ ZPRÁVY***
Plán vládních útrat na příští rok je velmi nedisciplinovaný, řada návrhů jde proti zdravému rozumu, řekl guvernér České národní banky Zdeněk Tůma. Růst povinných výdajů státu by podle něj mohl ohrozit plán přijetí eura v roce 2010. České ekonomice se podle Tůmy nyní daří. Vláda se však prý chová, jako by tento příznivý stav měl vydržet na věčné časy.17-6_tumaMMS.jpg ()
Podle aktuálního průzkumu CVVM by volby vyhrála ODS, která by získala 29,5 procenta hlasů. ČSSD by volilo 24 procent respondentů, KSČM 12,5 procenta. Do sněmovny by se dostali také lidovci s osmiprocentním ziskem. Pětiprocentní hranici nutné pro vstup do sněmovny se nejvíce přiblížila Strana zelených s tříprocentním ziskem. Nezávislé by chtělo volit jedno procento oslovených, vládní unionisty stejně jako Evropské demokraty půl procenta lidí.ODS_mms ()
Ministr financí Bohuslav Sobotka označil letošní rok za nejlepší pro českou ekonomiku za posledních 10 let. Hospodářský růst by měl podle jeho předpokladů dosáhnout pěti procent a deficit veřejných rozpočtů bude minimálně tak dobrý jako minulý rok, to znamená tři procenta. ČR se daří již druhý rok plnit konvergenční kritéria z hlediska deficitu veřejných rozpočtů, uvedl._-A--bsobotka-MMS.jpg ()
Za vítěze tendru na koupi bratislavského letiště a také letiště v Košicích navrhla výběrová komise konsorcium TwoOne. Jeho členy jsou provozovatel vídeňského letiště Flughafen Wien, slovenská skupina Penta a rakouský finanční ústav Raiffeisen Zentralbank. Informoval o tom ministr dopravy Pavol Prokopovič. Definitivně má o privatizaci letišť rozhodnout vláda na začátku příštího roku.--A--letiště-MMS.jpg ()
Počet amerických vojáků v Iráku bude moci být brzy zredukován pod 138.000 lidí, řekl americký ministr obrany Donald Rumsfeld, který podobně jako britský premiér Tony Blair nečekaně navštívil Irák. USA měly po invazi v Iráku 138.000 vojáků. Letos jejich počet zvýšily kvůli zabezpečení voleb a později oznámily, že kontingent bude zredukován na původní počet.
***VÝVOJ MĚN***
Koruna se po svém rekordním posílení na 28,80 Kč/EUR rychle vrátila zpět a po 17:00 stála na 28,98 Kč/EUR. Vůči dolaru se po většinu dne pohybovala kolem závěrečných 24,40 Kč/USD.USD_22/12_mMS ()
***FINANČNÍ NOVINY***
Ceny ropy dále rostou, americká ropa se dostala až nad 59 dolarů za barel. Cena americké lehké ropy byla v 16:05 SEČ na 58,85 dolaru za barel, severomořská ropa Brent ve stejnou dobu zdražila o 55 centů na 57,27 dolaru. Růst cen ropy ve středu podpořil rovněž překvapivě prudký pokles zásob topného oleje v USA.A_ropa_MMS ()
Výrobce piva SABMiller zcela ovládl největší český pivovar Plzeňský Prazdroj. Společnost Pilsner Urquell Investments B.V. ze skupiny SABMiller už má převedeny na svém kontě ve Středisku cenných papírů všech 100 procent akcií plzeňské firmy. O vytěsnění minoritních akcionářů rozhodla mimořádná valná hromada Prazdroje koncem srpna.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru