Kreditní karta: ideální na vánoční útraty


Mezi nejlepší nástroje na předvánoční nákupy patří kreditní platební karta. Co dokáže tato karta u člověka, který není schopen dodržet finanční disciplínu, se přesvědčilo již poměrně hodně lidí. Po dobu jednoho měsíce hodně utrácet, a pak se dostat do problémů se splácením, není až tak velkou výjimkou. S kreditní kartou je proto nanejvýš rozumné zacházet velmi opatrně. Lidé, kteří nejsou schopni své výdaje udržet na uzdě, by si ji raději ani neměli pořizovat.

Co znamená kreditní karta

Kreditní karty nejsou ničím jiným než jednou z variant spotřebitelského úvěru. Způsob čerpání prostředků je ale natolik komfortní, že jejich obliba velmi rychle narůstá. Klient totiž může úvěr získat v libovolném okamžiku. Stačí pouze platební kartou zaplatit nebo si vybrat hotovost z bankomatu.
Oproti klasickému spotřebitelskému úvěru zde odpadá nutnost podávání žádosti o každou půjčku. Majitel karty má stále k dispozici celý úvěrový rámec. Kdy a jak rychle ho vyčerpá, záleží jen na něm samotném.
Navíc úvěrový rámec má tak zvanou revolvingovou formu. To znamená, že klient může být neustále zadlužen. Stačí jen dodržovat určité minimální splátky každý měsíc (obvykle pět nebo deset procent z vyčerpané půjčky). Zbytek rámce má majitel karty stále k dispozici. Za tento komfort ale klient platí úroky, které se pohybují mezi 15 až 27 procenty ročně.

Bezúročné období

Kreditní platební karty však kromě vyšších úroků nemají žádné další výrazné nevýhody. Proto také jejich obliba mezi lidmi rychle narůstá. Velký problém nemusí znamenat ani úroky. Ty totiž začínají nabíhat až po určité době od provedení transakce. Během tohoto bezúročného období může majitel kreditní karty celý dluh splatit, aniž by mu banka účtovala nějaký úrok. Záleží jen na klientovi. U většiny kreditních karet je bezúročné období až v délce 45 dní. Po tuto dobu má klient poskytnutý úvěr zdarma.
Mezi kreditními kartami jednotlivých bank panují značné rozdíly, a to nejen na poli úrokových sazeb, cen a výše úvěrových rámců. Karty se odlišují také tím, zda do bezúročného období se započítávají také hotovostní transakce (výběr z bankomatu a Cash advance). U většiny kreditních karet tomu tak není, výjimkou je pouze karta ČSOB a Komerční banky. U ostatních kreditních karet (respektive kreditních karet od ostatních bank) podléhají hotovostní operace úročení okamžitě po jejich provedení. V takovém případě je poplatek za použití bankomatu téměř stejný jako u debetních karet.
U kreditních karet Komerční banky a ČSOB je hotovostní operace zpoplatněna jedním procentem z výběru. Klient však vždy zaplatí minimálně pevně stanovený poplatek (u KB například 35 korun).

Nebezpečné utrácení

Stejně nebezpečné pro možné nepříjemné zadlužení jsou také nebankovní úvěrové (nákupní) karty. Ty nabízejí hlavně splátkové společnosti. Jedná se například o GE Money Multiservis, Home Credit, Cetelem a CCS. Některé z nich je možné získat zcela bezplatně a co více, klienti také mnohdy neplatí ani žádné poplatky, pokud je zrovna nepoužívají.
S nákupní úvěrovou kartou je tak možné získat úvěr v kapse, který není spojen s žádnými poplatky za vedení. Klient platí jen úroky, které jsou vyšší, ale plně srovnatelné se sazbami u klasických bankovních kreditních karet.
Všechny platební karty mají jedno společné. Svádějí své držitele k tomu, aby více utráceli. Vydat v obchodě hotové peníze přece jen "bolí" daleko více než jen bezhotovostně zaplatit kartou. Nejhorší nebezpečí ale číhá na majitele kreditních karet.
Úvěrové karty jsou pro neuvážené nákupy nejnebezpečnější. Každé utrácení totiž znamená zadlužování.