Ještě se dají půjčit peníze na dárky

Čas do Štědrého večera se již počítá jen na hodiny a s tím vrcholí i celý předvánoční shon. Problémem nemusí být jen sehnání vhodného dárku blízkým, ale i nedostatek peněz. Řada lidí tento problém vyřešila půjčkou. Co ale mohou dělat jedinci, kteří všechny peníze neplánovaně vyčerpali až dnes a ještě by rádi něco nakoupili? Možností je sice méně, ale půjčku lze stále získat. První kroky by určitě měly vést do banky, kde má klient vedený účet.

Času není nazbyt

Jelikož je dnes poslední pracovní den před vánočními svátky, lidé, kteří naléhavě potřebují získat ještě nějakou hotovost, by proto neměli příliš otálet. Čím později se vrhnou do hledání vhodného finančního zdroje, tím pak za půjčku více zaplatí. Za poslední možnost je možné považovat půjčku do domu či návštěvu zastavárny. V obou případech by klient v ročním vyjádření zaplatil astronomické úroky, byť se absolutní částka úroků nemusí zdát kvůli malé půjčce až tak vysoká.
Získat půjčku na libovolný účel obecně není velký problém. Banky velmi ochotně lidem půjčují. Stačí jen doložit příjmy a sepsání úvěrové smlouvy obvykle nic jiného nebrání. Dokonce pokud člověk potřebuje v rámci spotřebitelského úvěru peníze získat ještě dnes, není to u mnoha bank nepřekonatelný problém. Banky proces vyřizování spotřebitelské půjčky natolik zrychlily, že někdy lze úvěr získat doslova na počkání. Stačí, aby klient měl v daném peněžním ústavu vedený účet.
Klient, který má v bance nějakou dobu (například rok) vedený účet, na který mu pravidelně každý měsíc chodí výplata, obvykle nemusí dokládat potvrzení o příjmech. Je-li jeho bonita dostatečná, rychlému vyřízení úvěru, a hlavně také získání samotných peněz často nic nebrání. Vše je tak možné stihnout ještě dnes a dokoupit plánované dárky.

Kontokorentní úvěr

Minimálně stejně jednoduché, respektive rychlé, je také získání kontokorentní půjčky - tedy možnost přečerpání účtu. Banka klientovi jen přidělí limit (kontokorentní úvěrový rámec), který může vyčerpat. V řadě případů je běžné, že klient může úvěr čerpat prakticky okamžitě. Peníze si může vybrat na pobočce nebo pomocí platební karty v bankomatech. Úroková sazba se u kontokorentních úvěrů pohybuje mezi deseti až 16 procenty ročně.
Navíc šanci v tomto případě mají i lidé, kteří ještě konto v dané bance nemají. Některé bankovní domy totiž zřízení možnosti přečerpání nabízejí u vybraných účtů bezprostředně po jejich otevření.

Zbytečně se nezadlužovat

Jednoduchost získání půjčky sice klienty motivuje k zadlužování, na druhou stranu by ale lidé měli zachovat patřičnou rozvahu. Každý úvěr je totiž třeba někdy splatit, a to může znamenat značné komplikace.
Češi byli dříve pověstní tím, že pokud si chtěli něco koupit, tak do obchodu vyrazili až v okamžiku, kdy měli našetřeno. To ale již dávno neplatí. Lidé se vůbec nezdráhají se zadlužovat - půjčovat si téměř na cokoliv. A to dokonce i v případech, kdy si nejsou jisti, že úvěr budou schopni bez větších potíží splácet. Před takovou lehkomyslností je třeba důrazně varovat. Stejně se ale najde hodně těch, kteří se zadluží a dostanou se do nepříjemností. V porovnání se světem je sice zadlužení českých domácností stále relativně nízké, zato ale dynamika růstu čerpání úvěrů je značná. Lidem již nepřijde zvláštní nakupovat za cizí půjčené peníze, když momentálně nemají dostatek vlastních.
Základním pravidlem, kterým by se lidé měli řídit, je pořizovat na úvěr pouze nezbytné věci - například bydlení. Zadlužovat se kvůli vánočním dárkům není příliš rozumné.

Související