Poplatky u půjček není možné přehlížet

Jakkoliv je potřeba peněz před Vánocemi naléhavá, není možné přehlížet cenu půjčky. Je třeba si všímat všech poplatků, které jsou s daným úvěrem spojené.
Základním nákladem každého úvěru je úrok. Částka úroků je ale jen částí celkových výdajů, které musí klient (dlužník) vynaložit.
Pevnou součástí většiny bankovních spotřebitelských půjček je poplatek za jeho vyřízení. Ten se pohybuje nejčastěji ve výši jednoho procenta z částky úvěru. Až na výjimky se klienti tomuto poplatku nijak nevyhnou.
Významnou položkou v celkových nákladech spojených s půjčkou je poplatek za vedení úvěrového účtu. Tato částka se pohybuje od dvaceti až do sta korun měsíčně. V ročním vyjádření tak klient může zaplatit i více než tisíc korun.
Všechny tyto náklady je pak možné přesně posuzovat pomocí ukazatele RPSN (roční průměrné sazby nákladů). Právě tato hodnota nejlépe vypovídá o tom, kolik procent vlastně klient za půjčku v daném roce zaplatí.
Samotná úroková sazba a RPSN daného úvěru jsou mnohdy hodně odlišné. Jestliže se například minimální sazby u spotřebitelských úvěrů pohybují okolo osmi procent, RPSN vždy běžně vyskočí na sazbu o tři až pět procentních bodů vyšší.
Při zkoumání letáků či venkovních reklam bankovních půjček bývá hodnota RPSN uvedena tím nejmenším písmem.
Přestože úrokové sazby jsou nejvýhodnější u klasických spotřebitelských úvěrů, řadě lidí se mohou poplatkově více vyplatit kreditní platební karty. U nich je sice roční úroková sazba v rozmezí od 15 do 26 procent, zato ale klient může využívat bezúročného období. Pokud celou vyčerpanou půjčku z předešlého měsíce splatí do konkrétního data v následujícím měsíci, banka si nebude účtovat žádné úroky. Klient pak získal půjčku za nula procent. V ideálním případě (ideální datum čerpání půjčky) může bezúročné období dosáhnout až 55 dní.
Cena za vedení kreditní karty je přitom přibližně stejná jako vedení klasického spotřebitelského úvěru. U karty má ale klient půjčku neustále k dispozici, je jen na něm, kdy se rozhodne ji čerpat (tím, že kartou zaplatí, nebo si vybere hotovost z bankomatu).
Výše úvěru spojená s kreditní platební kartou (úvěrový rámec) je u každého klienta individuální. Odvíjí se vždy od jeho bonity, kterou si banka pečlivě prověří. (šal)

Související