S pohodlím a rychlostí narůstá úroková sazba

Při výběru vhodného úvěrového produktu by lidé měli být velmi obezřetní. Možností na finančním trhu je celá řada, téměř každá varianta ale něco stojí. Rozdíly v nákladech jsou značné, dobře vybírat se proto rozhodně vyplatí.

Bankovní úvěry

Asi nejjednodušší a také obvykle nejlevnější cestou je si půjčit od příbuzných či přátel. Bohužel ne vždy je to možné. V takovém případě pak většina lidí svou pozornost nejdříve nasměruje na bankovní domy a jejich úvěry.
Možností, jak získat peníze na utrácení, je na bankovním trhu celá řada. Běžný spotřebitelský úvěr je jen jednou z variant, která se lidem nabízí. Další možností je kontokorentní úvěr, úvěrové platební karty a také americká hypotéka. Ačkoliv se jedná o velmi rozličné bankovní produkty, jedno mají společné. Peníze, které jejich prostřednictvím klient získá, se dají použít na cokoliv.
Už dávno neplatí, že pokud chtěl člověk půjčku od banky, musel počítat se zdlouhavým a administrativně zbytečně složitým vyřizováním. Dnes je situace zcela opačná. Na každém kroku mohou lidé vidět nabídky spotřebitelských úvěrů, či nejrůznějších úvěrových karet. Není téměř jednodušší úkon než si požádat o půjčku. Podmínkou je jen dostatečná bonita - tedy dostatečný čistý příjem na splácení. Splátky je přitom možné pohodlně rozložit na několik let nebo v případě kreditních karet být dokonce neustále zadlužen.
Vedle spotřebitelských a kontokorentních úvěrů se lidem nabízejí také úvěrové (kreditní) karty. Tato varianta má význam hlavně u lidí, kteří častěji řeší nedostatek financí. Kreditní karty nejsou ničím jiným než jednou z variant spotřebitelského úvěru. Způsob čerpání je ale natolik komfortní, že jejich obliba velmi rychle narůstá. Klient totiž může úvěr čerpat v libovolném okamžiku. Stačí pouze platební kartou zaplatit nebo si vybrat hotovost z bankomatu.
Oproti klasickému spotřebitelskému úvěru zde odpadá nutnost podávání žádosti o každou půjčku. Majitel karty má stále k dispozici celý úvěrový rámec. Kdy a jak rychle ho vyčerpá, záleží jen na něm. Navíc úvěrový rámec má revolvingovou formu, což znamená, že klient může být neustále zadlužen. Stačí jen realizovat určité minimální splátky každý měsíc. Zbytek nevyčerpaného úvěru má majitel karty stále k dispozici. Za tento komfort ale klient platí velmi vysoké úroky, které se pohybují mezi 15 až 27 procenty ročně.

Nebankovní půjčky

S žádostí o půjčku se lidé nemusí obracet zdaleka jen na bankovní domy. Neúčelové spotřebitelské úvěry za podobných podmínek nabízí i většina splátkových a dalších společností. Také v jejich nabídce se lidé mohou setkat s úvěrovými kartami. Mezi nejznámější patří společnosti Home Credit, Cetelem či GE Money Multiservis.
Nabídku nebankovního trhu tvoří také půjčky do domu. Charakteristické u těchto půjček je, že klient získá hotovost přímo až do domu - peníze přinese klientovi osobně zástupce společnosti. Bohužel ale tento zástupce také každý týden či 14 dní přijde osobně ke klientovi a pravidelnou splátku hotově zinkasuje.
Půjčky do domu jsou svou povahou velmi krátkodobé a jsou spojené s obrovskými úroky. Ty ve většině případů v ročním vyjádření překročí sto procent ročně.
Lidé někdy tuto skutečnost přehlížejí a hledí pouze na absolutní částky, které musí splácet. Jelikož se jedná o nižší částky úvěrů, nemusí se výše úroku zdát tak drastická. Objektivně lze každou půjčku posoudit pomocí hodnoty RPSN. (šal)

Související