Lidé si zvykají půjčovat peníze na zbytečnosti

Odolat nahodilým nákupům, když půjčky na cokoliv jsou tak dostupné, zvládá čím dále méně lidí. Zatímco dříve platilo, že lidé se vydali na nákupy až v okamžiku, kdy měli na danou věc naspořeno, dnes je situace jiná.
Mladí lidé se již vůbec nezdráhají si na nákup domácího kina, plazmové televize či dalších zbytných věcí půjčit. Čím dál více lidí poznává kouzlo života na dluh, tedy až do té doby, než nastupuje méně příjemné splácení. Češi se po vzoru západních civilizací již tolik nebojí dluhů a v hojné míře podléhají svodům bank a splátkových společností s nabídkou spotřebitelských půjček, kreditních platebních karet či jiných typů úvěrů.
V porovnání se světem je sice zadlužení českých domácností stále relativně nízké, zato ale dynamika nárůstu čerpání úvěrů je značná a vyspělé západní ekonomiky tak rychle doháníme.
Před bezhlavým zadlužováním je ale třeba varovat. Jen o velmi malém množství úvěrů je možné říci, že se vyplatí téměř vždy a každému. Do této kategorie patří účelové půjčky na pořízení bydlení. Mít střechu nad hlavou je nutností a nejde-li to jinak, je třeba se zadlužit. Úvěry na bydlení jsou ale investicí - zajištěním na stáří. (šal)

Související