Suroviny, jako jsou ropa a drahé kovy, poskytují investorům od roku 2002 dvouciferné výnosy. Při troše šikovnosti by to mělo platit také v nadcházejícím roce. Jen místo kontraktů na ropu nejspíš bude lepší "nalít" peníze do ropných produktů.
Světová ekonomika si napřesrok podle poslední předpovědi Mezinárodního měnového fondu zachová růst jako letos - kolem 4,3 procenta.

Ale poptávka po surovinách stagnovat nebude. Právě naopak, upozorňují experti z banky Merril Lynch. "Do nákupu komodit nyní tečou obrovské peníze a tento trend bude pokračovat," cituje ze zprávy banky agentura Reuters.
Správci investičních fondů zatím klientům spravují surovinové kontrakty asi za 70 miliard dolarů, kdežto před pěti lety to byl "pakatel" asi za pět miliard.


Komodity se staly podle Robina Bhara z londýnské pobočky banky UBS vítaným nástrojem pro významné institucionální investory. "Jsou mezi nimi i penzijní fondy, které se částečně zbavují akcií i dluhopisů a nakupují surovinové kontrakty," řekl Bhan agentuře Reuters. "Investice spekulativního rázu budou mít na trh stále větší vliv," souhlasí Dave Rinehimer z firmy Citigroup Global Markets.

Jak dodal, je velmi těžké stanovit, kam až se mohou ceny jednotlivých komodit dostat. Často je ovlivňují faktory, které žádný věštec ve své křišťálové kouli nevidí. Letos to byla například stávka v americké společnosti Asarco, druhém největším producentovi mědi v USA. Odběratele hliníku zase vylekala exploze v jedné z tavíren indické společnosti Hindalco Industries.

Ropa v rozumném pásmu?
Ropa by se měla v roce 2006 a v několika následujících letech obchodovat "v novém a udržitelném pásmu" 55 až 65 dolarů, předpovídá Kevin Norrish z banky Barclays Capital. Tomu se jako jednomu z mála analytiků podařilo předpovědět cenový vzestup, který v posledních dvou letech nastal na trhu s ropou.
Ropa podle Norrishe nepřestane lákat ke spekulativním nákupům, neboť v jednotlivých regionech světové ekonomiky se budou lišit zejména ceny pohonných hmot a topného oleje.


Také další experti soudí, že ropa by v následujícím roce neměla "přestřelit" přes hranici 70 dolarů za barel. Vycházejí z předpokladu, že svět (snad) nečeká žádný geopolitický šok, jakým byla například válka v Iráku.
Ale bude-li příští sezóna hurikánů stejně aktivní jako ta letošní - s čímž počítají například vědci z Coloradské univerzity, nejspíš bude po "rozumném pásmu" veta. Nebo přijde zpráva, že se nedaří uvádět do provozu potřebným tempem nové rafinérie.

Zlato může hodně skočit
Investoři, kteří budou "lít" kapitál do zlata, by rozhodně neměli v roce 2006 prodělat. "Vypadá to, že průměrné sedmiprocentní tempo růstu spotřeby, nejvyšší od roku 1997, nepoleví," citovala agentura Reuters z prosincové zprávy banky Merril Lynch.
Předvede-li trh komodit v příštím roce velký skok, bude to nejspíš právě zlato. Troyská unce by měla v průměru podražit o 20 procent na 515 dolarů, uvedla banka Goldman Sachs, významný obchodník komoditami. Experti z dalších ústavů, mj. CSFB či Deutsche Bank, vidí cenu níž - kolem 470 dolarů za troyskou unci.


Zájem o zlato i další drahé kovy bude stoupat, neboť investoři v jeho nákupu spatřují spolehlivou pojistku vůči inflaci. Kromě toho jejich chování dlouhodobě ovlivňují obavy z oslabování amerického dolaru.
Cena zlata v roce 2005 vzrostla zhruba o 13 procent. Nejdražší bylo 12. prosince, kdy troyská unce přišla na 544,50 dolaru.

Rozdílný pohled na kovy
Většina expertů letos na jaře předpovídala, že ceny hlavních průmyslových kovů v roce 2006 ztratí "cyklickou podporu", tedy že světové hospodářství zvolní tempo růstu, což se promítne i do poptávky po kovech.
S tím, že většina kovů zlevní, počítala také podzimní předpověď britské instituce Economist Intelligence Unit. Ale většina prognóz ze závěru letošního roku ukazuje opačným směrem. Hlavní kovy zdraží, neboť v Číně a dalších zemích se stavějí silnice, elektrárny a další objekty spojené s industrializací.


Letos rázně zamířila vzhůru měď. Zatímco na počátku roku její cena mírně přesahovala 3000 dolarů, nyní se pohybuje nad 4600 dolary. Odborníci v roce 2006 počítají s průměrem kolem 5000 dolarů. "Na trhu mědi panuje býčí nálada, která jen tak nepoleví," komentoval pro agenturu Bloomerg kanadský expert Herbert Black.
Ale experti z firmy Natexis Commodity Markets míní, že měď po letošním prudkém vzestupu v roce 2006 naopak zlevní o 23 procent na průměrných 2750 dolarů. Prý by se neměly opakovat letošní výpadky v produkci, které například v Chile, největším producentovi kovu, způsobil nedostatek těžebního zařízení.


Zdražovat nejspíš budou i ostatní průmyslové kovy. Zinek by měl jít nahoru o čtyři až pět procent na průměrných 1380 dolarů za tunu, uvádí Natexis Commodity Markets.
Nejasné jsou vyhlídky na trhu niklu, který je nyní asi o čtvrtinu levnější než v lednu 2004, kdy tuna přišla na 17 720 dolarů.
Poptávka po tomto kovu v příštím roce vzroste o sedm procent, uvedla Nickel Study Group. Největším spotřebitelem se poprvé měla stát Čína, která předstihne Japonsko. Velmi dobré vyhlídky mají producenti hliníku. "Spotřeba primárního kovu do roku 2010 poroste v průměru o více než pět procent ročně," předpovídá Rod Kinkead-Weekes, šéf hliníkárenské divize BHP Biliton, největší důlní společnosti na světě.

051227-20.gif ()