Konec roku tu bude už za pár dní: to by si měli uvědomit především podnikatelé, kteří například potřebují ještě v letošním roce uhradit svým dodavatelům faktury. Banky totiž ke konci roku omezují provoz poboček a s tím i přijímání příkazů k úhradě.


Je tedy dobré si včas zjistit, jakou otvírací dobu daný peněžní ústav "mezi svátky" má, a kdy nejpozději je možné zadávat platby. Hned na začátku nového roku by jistě podnikatele nepotěšilo, kdyby zjistil, že kvůli jeho nedbalosti mu bude obchodní partner účtovat penále za pozdní platbu...

Poslední pracovní den bank připadá na pátek 30. prosince. Nicméně aby měl podnikatel jistotu, že jeho platba dodavateli přijde na účet ještě letos, měl by banku navštívit mnohem dříve.


Důvodem je skutečnost, že peněžní ústavy musí prostředky předat bance příjemce nejpozději v následující pracovní den po podání příkazu a nejpozději další den po jejich obdržení tato banka připíše klientovi peníze na účet. "Banka garantuje termín připsání prostředků na účet banky příjemce, termín jejich připsání na účet klienta závisí již na jeho bance," připomněl Pavel Hejzlar z ČSOB. Pro jistotu, že dodavatel dostane peníze včas, je proto dobré navštívit banku ještě alespoň jeden den před doporučeným termínem.


V případě, že obchodní partner má vedený účet u téže banky, jde většinou vše rychleji. Přes přímé bankovnictví některé peněžní ústavy dokonce umožňují zadat příkaz i na Silvestra.
Řadu podnikatelů také bude zajímat, jak mohou letos posílat peníze svým dodavatelům tak, aby banka stihla peníze z účtu i jen odepsat.


Co se totiž objeví jako úhrada s datem roku 2005, to podnikatelé vedoucí daňovou evidenci mohou počítat jako letošní výdaj.
Podobně i pro úhrady daní platí, že za den vyrovnání povinností se počítá den, kdy banka koruny z účtu podnikatele odečte. Mnozí podnikatelé například budou nejpozději dnes posílat peníze finančnímu úřadu na daň z přidané hodnoty.

Termíny pro podání příkazů k úhradě, aby byly zúčtovány ještě letos

Související