Pokud chcete od státu za letošní rok získat nárok na podporu ke stavebnímu spoření, měli byste si na účty u stavebních spořitelen uložit co nejdříve peníze. Podmínkou pro udělení podpory totiž je, aby prostředky byly na účty finančních ústavů připsány nejpozději do konce roku.

Platba bude zaúčtována do roku 2005 pouze tehdy, bude-li doručena ještě v roce 2005, to znamená do 30. prosince 2005 včetně, řekla ČTK Silvie Rašková ze Stavební spořitelny České spořitelny (SSČS). Formálně je to sice do konce roku, tedy do 31. prosince, na který však letos připadá sobota.

Termín platí pro všechny způsoby placení - platby v hotovosti na pobočkách ústavů, převody z účtu i platby poštovní poukázkou. Poslední formu však například SSČS už teď nedoporučuje, neboť klient by již neměl jistotu, že platba bude doručena tak, aby mohla být zaúčtována do 30. prosince.

V případě převodu z účtu informace o posledním dni, kdy banky budou přijímat platby ještě do letošního roku, klientovi sdělí jeho finanční ústav.
Raiffeisen stavební spořitelna doporučila, aby lidé v tomto případě dali příkaz nejpozději čtyři bankovní pracovní dny před koncem roku, tedy dnes. U plateb poštovní poukázkou pak vzhledem k termínům zpracování doporučila platby uskutečnit před 20. prosincem. V centrále spořitelny je nicméně možné peníze v hotovosti složit až do pátku do 15:00.

Zuzana Galová z Raiffeisen stavební spořitelny upozornila, že pokud vklad nebude připsán na účet ústavu do 31. prosince 2005, ale byl do tohoto termínu složen v jiné bance či zaplacen u poštovní přepážky, má klient přesto šanci, že bude spořitelnou zahrnut ještě do roku 2005. Nejpozději do konce ledna 2006 ale klient musí bance doložit, že platbu uskutečnil do 31. prosince.

"Co se týče způsobu plateb klientů, lze říci, že většina klientů Raiffeisen stavební spořitelny spoří pravidelně měsíčně a jen malá část realizuje své platby před koncem roku jednorázově," uvedl místopředseda představenstva spořitelny Pavel Chmelík. Prosinec je nicméně podle něj ve stavebním spoření sezonou, proto jeho ústav očekává nárůst počtu nově uzavřených smluv.

Související