Letošní rok byl rokem růstu na světových trzích a rekordního počtu a objemu uzavřených fúzí a akvizic. Byl i rokem velkých triumfů některých firem nebo byznysmenů a zrovna tak rokem, na který by někteří lidé nejraději zapomněli. Kdo byli ti letošní vítězové a kdo patří mezi poražené? Odpovědět na tuto otázku se nedávno pokusil deník International Herald Tribune.

Kdo měl dobrý rok?
Rok 2006 přál velkým fúzím a akvizicím. A tak není překvapením, že mezi vítěze zařadil International Herald Tribune několik lidí nebo firem, kterým se podařil velký "kšeft".
Patří sem zejména indicko-britský miliardář Lakšmí Mittal, jehož firmě Mittal Steel se podařilo na začátku letošního roku koupit svého hlavního soupeře, světovou ocelářskou dvojku Arcelor. A to za více než 38 miliard dolarů. Stal se tak králem oceli, který se vzdálil jako světová jednička ostatním konkurentům.
Dobrý obchod se podařil i zakladatelům internetové společnosti YouTube Chadu Hurleymu, Stevu Chenovi a Jawedu Karimovi, jejichž společnost, s níž začínali v garáži a jejíž stránky nyní nabízející výměnu videonahrávek, navštěvuje měsíčně přes 70 miliónů lidí, koupil Google za 1,65 miliardy dolarů.
Mezi letošní vítěze ve světovém byznysu lze bezpochyby zařadit i šéfa investiční banky Goldman Sachs Lloyda Blankfeina. Pod jeho vedením firma vzkvétá, její čistý zisk se zvýšil o 70 procent a hodnota jejích akcií vzrostla o 60 procent. Není proto divu, že Blankfein dostal letos odměny a bonusy v celkové hodnotě 53,4 miliónu dolarů. Stal se tak nejlépe placeným bankéřem na Wall Streetu v letošním roce.
K vítězům řadí International Herald Tribune i několik dalších velkých firem, které letos "zabodovaly". Patří sem třeba japonský výrobce Nintendo, hodnota jehož akcií se letos zvýšila o sto procent. Nintendo má úspěch se svou novou herní konzolou Wii. Nebo americká zbrojovka a výrobce letadel Lockheed Martin, kterému se letos podařilo s NASA uzavřít kontrakt přesahující osm miliard dolarů na výrobu nových kosmických korábů, které vystřídají doposud používané raketoplány.

Raději zapomenout
Na letošní rok by naopak nejspíš zapomněly jiné firmy. Velké problémy měl letos například evropský výrobce letadel Airbus, který má skluz s uvedením na trh svého nového obřího letounu A380. Toto zpoždění již stálo křeslo několik manažerů včetně dvou generálních ředitelů Airbusu, firmě klesá hodnota jejích akcií a zákazníci odcházejí ke konkurenčnímu Boeingu, s nímž Airbus již roky bojuje o post světové jedničky ve výrobě civilních letadel.
Za poražené označuje International Herald Tribune i společnosti zabývající se sázením přes internet. Spojené státy totiž přijaly zákony, které internetový hazard zakazují, a tento sektor se tak nyní ocitl v krizi. Svědčí o tom, že dvě velké firmy v USA z tohoto oboru byly prodány za dolar spekulantům. Na letošek zřejmě nebude v dobrém vzpomínat ani jeden z bývalých šéfů zkrachovalého kolosu Enron Jeff Skilling. Ten si totiž vyslechl rozsudek, který ho za jeho účast na účetních machinacích v Enronu poslal do vězení na 24 let. K dalším poraženým patří letos třeba společnost Sony, která zažila ostudu, když musela z trhu stáhnout skoro deset miliónů vadných baterií do notebooků. Skandál poškodil i image společnosti Hewlett-Packard, když se provalilo, že vedení odposlouchávalo své zaměstnance.

Vítězové a poražení